Europa League: Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στο Βελοντρόμ

Πλήρωσε τα λάθη της η ΑΕΚ με την Μαρσέιγ.

Για τον 2ο όμιλο του Europa League η ΑΕΚ έχασε με 3-1 από την Μαρσέιγ με τους «κιτρινόμαυρους» να πραγματοποιούν την πρώτη ήττα στην φετινή διοργάνωση. Η γαλλική ομάδα ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου με 5 βαθμούς σε 3 ματς, ενώ ακολουθεί η ΑΕΚ με 4. Οι άλλες δυο ομάδες του γκρουπ, Άγιαξ και Μπράιτον, αγωνίζονται αργότερα.

Στο πρώτο μέρος η Μαρσέιγ  είχε την κατοχή και δεν άφησε την ΑΕΚ να κάνει το παιχνίδι της. Οι Γάλλοι έχασαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες όμως ο Τσίτσαν Στάνκοβιτς ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 27΄ ο Στάνκοβιτς  δεν μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν στο πλασέ του Βιτίνια 1-0.  Πάντως, παρά την μέτρια παρουσία της στο πρώτο 45λεπτο, η Ένωση θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις όταν ο Τσούμπερ σκόραρε, αλλά ο Βίντα που του είχε περάσει την ασίστ, βρισκόταν οριακά σε θέση οφσάιντ.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αλμέιδα ισοφάρισε στο 53’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πινέδα μετά από ασίστ του Μάνταλου.

Το λάθος του Στάνκοβιτς άλλαξε την ροή του αγώνα. Ο Αυστριακός γκολκίπερ έχασε τη μπάλα από τον Βιτίνια μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια τον ανέτρεψε.   Την έσχατη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Αμίν Αρίτ στο 60’.

Στο 68΄ η Μαρσέιγ κέρδισε ακόμα ένα πέναλτι, αυτή τη φορά πολύ αυστηρό, σε φράγμα του Άμραμπατ μέσα στην περιοχή. Ο Βερτού ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 3-1 στο 69΄.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μαρσέιγ (Τζενάρο Γκατούζο): Μπλάνκο, Κλος (88΄ Ναντίρ), Μπεμπά, Μπαλέρντι (88΄ Μεϊτέ), Λόντι, Κοντογκμπιά, Ρονζιέ, Χαρίτ (75΄ Σαρ), Βερτού (88΄ Μουρίγιο), Εντιαγέ, Βιτίνια (75΄ Ομπαμεγιάνγκ)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (46΄ Πόνσε), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί (44΄λ.τρ. Μοχαμαντί), Γιόνσον, Σιμάνσκι (75΄ Γαλανόπουλος), Πινέδα, Μάνταλος (59΄ Αθανασιάδης), Άμραμπατ (75΄ Ελίασον), Τσούμπερ