Στους “4” η Ίντερ νίκησε τη Λεβερκούζεν

Η Ίντερ πέρασε στα ημιτελικά του Europa League και περιμένει τον νικητή του Σαχτάρ-Βασιλεία.

Στη “Μαρκούρ Σπιελ Αρένα” στο Ντίσελντορφ της Γερμανίας, η Ίντερ επικράτησε με 2-1 της Μπάγερ Λεβερκούζεν και πήρε την πρόκριση στον ημιτελικό του Europa League. Εκεί οι “Νερατζούρι” θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Σαχτάρ Ντόνετσκ-Βασιλεία.

Γεμάτο το πρώτο ημίχρονο με την Ίντερ να είναι καλύτερη. Μάλιστα, χρειάστηκαν μόλις εννέα λεπτά για να επιτευχθούν τρία γκολ. Οι Νερατζούρι άνοιξαν το σκορ στο 15ο. Ο Λουκάκου πήρε τη μπάλα στην περιοχή, προσπάθησε να σουτάρει εκείνη κόντραρε στους αμυντικούς, στρώθηκε στον Μπαρέλα που με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Ίντερ στο 20′ έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Μαρτίνεζ έκανε μια ωραία ενέργεια από τα δεξιά μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον ,αλλά εκείνος πλάσαρε πάνω στους αμυντικούς. Οι Ιταλοί ωστόσο, στο επόμενο λεπτό (21′) πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Λουκάκου πήρε την μπάλα στην περιοχή, έμεινε όρθιος απέναντι στην πίεση του Ταπσόμπα και σκόραρε για το 2-0.

Ο Βέλγος φορ στο 23′ βρέθηκε τετ α τετ με τον ωστόσο, ο γκολκίπερ της Λεβερκούζεν τον νίκησε. Στο επόμενο λεπτό (24′) οι Γερμανοί μείωσαν σε 2-1 και μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι. Βόλαντ και Χάβερτζ έπαιξαν ωραία το ένα-δύο μέσα στην περιοχή με τον δεύτερο να νικά από κοντά τον Χαντάνοβιτς.

Στο 25 ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε πέναλτι, για χέρι του Σίντγκραβεν, ωστόσο μετά την χρήση του VAR πήρε πίσω την απόφαση του. Οι δύο ομάδες πηγαν στα αποδυτήρια με το 2-1.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε και από τις δύο ομάδες, που προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να σκοράρουν. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου άνοιξε στην Ίντερ, αλλά το εξαιρετικό σουτ του Μόουζες έδιωξε ο Χραντέτσκι στο 76ο λεπτό. Ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για κράτημα στον Έρικσεν στο 90′, αλλά μετά από χρήση του VAR και το χέρι του Μπαρέλα που προηγήθηκε, οδήγησε στην ακύρωσή του.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, στέλνοντας την Ίντερ στον ημιτελικό.

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φρέι, Μπαστόνι (84′ Σκρίνιαρ), Ντ’ Αμπρόζιο (59′ Μόουζες), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι (59′ Έρικσεν), Γιανγκ, Λουκάκου, Μαρτίνες (64′ Σάντσες)

Λεβερκούζεν (Μπος): Χραντέτσκι, Λ. Μπέντερ (85′ Μπελαράμπι), Τα, Ταπσόμπα, Σιντγκράβεν (68′ Γουεντέλ), Μπαουμγκάρντλινγκερ (68′ Αμίρι), Παλάσιος (59′ Μπέιλι), Χάβερτζ, Ντέμιρμπαϊ, Ντιαμπί, Φόλαντ (85′ Αλάριο)