Στα ημιτελικά του Europa League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Στα ημιτελικά του Final 8 του Europa League προκρίθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μετά την επικράτησή της επί της Κοπεγχάγης στην παράταση.

Στα ημιτελικά του φετινού Europa League προκρίθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που νίκησε δύσκολα με 1-0 στην παράταση (0-0 κδ) την Κοπεγχάγη και θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ΓούλβςΣεβίλλη.  Λυτρωτής για τους “κόκκινους διαβολους” ο Μπρούνο Φερνάντες με πέναλτι στο 95′.

Στο πρώτο μέρος η Κοπεγχάγη μπήκε δυναμικά και έκανε τρεις τελικές προσπάθειες, που δεν απείλησαν καθόλου τον Ρομέρο, ενώ γενικά η Γιουνάιτεντ ήταν πολύ μέτρια.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του ματς έγινε στο 30ο λεπτό με τον άνθρωπο που άλλαξε όλη την πορεία της τον Μπρούνο Φερνάντες.

Στο 28′ η Γιουνάιτεντ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι της Κοπεγχάγης.

Στο 45′ ήρθε η δεύτερη φάση της Γιουνάιτεντ με τον Μάρκους Ράσφορντ. Ο Άγγλος φορ επιχείρησε ένα σουτ που απομάκρυνε ο Γιόνσον με ευκολία.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο αμέσως επόμενο λεπτό, σκόραρε με το ταλέντο- αποκάλυψη των κόκκινων διαβόλων, Γκρίνγουντ, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε.

Ο 18χρονος επιθετικός σούταρε από την γωνία της περιοχής, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα, αλλά με το σήμα του VAR αποδείχτηκαν σε θέση οφσάιντ.

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο με την Γιουνάιτεντ να προσπαθεί για ένα τέρμα, αλλά να μην μπορεί να το βρει.

Στο 57′ ξανά ο Άγγλος φορ δημιούργησε σημαντική ευκαιρία. Ο Γκρίνγουντ υποδέχτηκε την μπάλα εντός περιοχής, σούταρε και την έστειλε στο δεξί δοκάρι του Γιόνσον.

Στο 63′ νέο δοκάρι για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Φερνάντες. Ο Πορτογάλος σούταρε εκτός περιοχής αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και βρήκε στο δοκάρι της Κοπεγχάγης.

Στο 68′ διπλή ευκαιρία για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τους Φερνάντες και Πογκμπά. Ο Πορτογάλος σούταρε, ο Γιόνσον έκανε την επέμβαση και στη συνέχεια ο Πογκμπά σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα της Κοπεγχάγης.

Στο 84′ ακόμα μια φάση για την Γιουνάιτεντ με τον Μαρσιάλ. Ο Γάλλος δοκίμασε τα αντανακλαστικά του εκπληκτικού Γιόνσον που έκανε άλλη μία επέμβαση.

Η Κοπεγχάγη έκανε δύο σημαντικές φάσεις στο παιχνίδι στο 86 και το 93′. Ο Γουίντ βρέθηκε εκτός περιοχής σούταρε και έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ρομέρο. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Στέιτζ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του δεύτερου μέρους.

Με την έναρξη της παράτασης η Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι. Ο Μαρτιάλ μπήκε στην περιοχή, βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση για τέρμα και ο Μπιέλαντ τον ανέτρεψε και έδωσε την ευκαιρία στους “Μπέμπηδες” για γκολ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρούνο Φερνάντες και έβαλε σε θέση οδηγού την 19 φορές πρωταθλήτρια Αγγλίας.

Η επόμενη απειλή για την εστία του Γιόνσον ήρθε από τις δύο στιγμές του Χουάν Μάτα στο 103′ και το 105+3′ που επενέβη ο Σουηδός τερματοφύλακας.

Η τελευταία ευκαιρία ήταν το δοκάρι του Λίντελεφ στο 105+5 με όμορφο πλασέ εντός περιοχής.

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ρομέρο, Ουάν Μπισάκα, Μπεγί (70′ Λίντελεφ), Μαγκουάιρ, Γουίλιαμς, Πογκμπά, Φρεντ (70′ Μάτιτς), Γκρίνγουντ, Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ (113′ Λίνγκαρντ), Μαρσιάλ (121′ ΜακΤόμινεϊ).

Κοπεγχάγη: Γιόνσον, Βαρέλα (105′ Μπάρτολετς), Νέλσον, Μπγιέλαντ, Μπόιλσεν (15′ Μπένγκτσον), Ζέκα, Στάγκε (105′ Μουντράζιγια), Φαλκ (111′ Μπέβινγκ), Πεπ Μπιέλ (57′ Οβιέδο), Γουίντ Νταράμι (57′ Κάουφμαν)