Europa League: “Καθαρές” νίκες για Ρόμα, Γρανάδα και Τότεναμ

Εύκολο και πλέον δεδομένο το θέμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Europa League για τις Ρόμα, Τότεναμ και Γρανάδα

Προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Europa League απέκτησε η  το βράδυ της Πέμπτης (11/3), στο “Ολίμπικο” η Ρομα που επιβλήθηκε της Σαχτάρ με 3-0.

Οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ νωρίς στην αναμέτρηση ο Πέδρο έβγαλε την κάθετη πάσα και ο Πελεγκρίνι αξιοποίησε την ασίστ για να κάνει το 1-0 για την Ρόμα στο 23ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το καθοριστικό τέρμα για την υπόθεση νίκη σημείωσε ο Ελ Σαράουι, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στους Τζιαλορόσι τον περασμένο Γενάρη. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μαντσίνι στο 77’, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο.

Έδεσε την πρόκριση η Τότεναμ

Αλμα πρόκρισης πέτυχε η Τότεναμ στο Λονδίνο επί της Ντιναμό  με 2-0. Αρχικά ο Χάρι Κέιν πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Λαμέλα στο αριστερό δοκάρι και έκανε το 1-0 για την Τότεναμ στο 25ο λεπτό. Ο Αγγλος φορ χτύπησε δύο φορές και καθάρισε για το καθαρό 2-0, δίνοντας τους σημαντικό πλεονέκτημα πρόκρισης προς τα προημιτελικά του Europa League. Στο 70′ το τελείωσε σαν σε προπόνηση το 2-0, φτάνοντας τα 26 γκολ σε 37 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις

Η τύχη του… πρωτάρη με το μέρος της

Αν και πρωτάρα η Γρανάδα υποδέχτηκε στο Νουέβο Λος Κάρμενες τη Μόλντε και επικράτησε 2-0 χάρη στα γκολ των Χόρχε Μολίνα και Ρομπέρτο Σολδάδο.

Οι Ανδαλουσιάνοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Χόρχε Μολίνα. Όσο και να πίεζαν οι φιλοξενούμενοι, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν και δεύτερο γκολ. Το έκαναν κόντρα στη ροή του ματς με τον Σολδάδο στο 76ο από ασίστ του σκόρερ του πρώτου γκολ Μολίνα ενώ στο 74′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Έλινγκσεν αποκτώντας προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Άκερ Στάντιον.