Europa League: Όλα ανοιχτά για τις ρεβάνς

Οι πρώτοι αγώνες της φάσης των “16” του Europa League.

«Αγκαλιά» με την πρόκριση στους προημιτελικούς του Europa League βρίσκεται η Ρέιντζερς μετά το 3-0 επί του Ερυθρού Αστέρα, η Μπράγκα πήρε σημαντικό προβάδισμα έναντι της Μονακό (2-0), ενώ η Αταλάντα έχει τον πρώτο λόγο απέναντι στην Μπάγερ Λεβερκούζεν (3-2). Αντίθετα, Μπαρτσελόνα και Γαλατασαράι θα «λύσουν τις διαφορές τους» επί τουρκικού εδάφους μετά το 0-0 στο «Καμπ Νόου».

Στα πρώτα 51 λεπτά η Ρέιντζερς έβαλε τρία γκολ στον Ερυθρό Αστέρα, που έχασε την ευκαιρία στο 24΄ με τον Κατάι να μειώσει σε 2-1 (εκτέλεσε πέναλτι αλλά απέκρουσε ο ΜακΓκρέγκορ), και με το ευρύ 3-0 στο «Άιμπροξ» θα παραταχθεί χωρίς άγχος στη ρεβάνς του Βελιγραδίου την προσεχή Πέμπτη (17/03).

Με πρωταγωνιστές του Μαλινόφσκι και Μουριέλ η Αταλάντα επιβλήθηκε με ανατροπή, 3-2, της Μπάγερ Λεβερκούζεν στο Μπέργκαμο κι έχει τον πρώτο λόγο ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης στη «Μπάι Αρίνα».

Ο Ουκρανός από μπαλιά του Κολομβιανού ισοφάρισε, ενώ στη συνέχεια από δικές του ασίστ ο Λατινοαμερικάνος σέντερ φορ σκόραρε δύο φορές για το 3-1. Οι «ασπιρίνες», που είχαν προηγηθεί στο 11΄ με τον Αράνγκουιθ, κατάφεραν να μειώσουν με τον Ντιαμπί στο 63΄ και να δώσουν μεγάλο ενδιαφέρον στη ρεβάνς επί γερμανικού εδάφους.

Ένα γκολ στο ξεκίνημα από τον Ισπανό επιθετικό, Άμπελ Ρουίθ, κι άλλο ένα στο φινάλε από τον Ολιβέιρα χάρισαν στην Μπράγκα τη μεγάλη νίκη επί της Μονακό στην Πορτογαλία με 2-0, αποτέλεσμα που της δίνει τεράστιο προβάδισμα ενόψει του δεύτερου αγώνα στο Πριγκιπάτο.

Η Μπαρτσελόνα, τέλος, «σκόνταψε» στο «Καμπ Νόου» απέναντι στην Γαλατασαράι (0-0) και θα προσπαθήσει στην Κωνσταντινούπολη σε μία εβδομάδα να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί που είχε πριν ξεκινήσουν οι αγώνες με τους Τούρκους.

Στο 76΄ ο Φρένκι ντε Γιονγκ «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι, ενώ τρία λεπτά μετά ο Γκομίς σκόραρε για την «Γαλατά», αλλά μετά την εξέταση της φάσης από τον VAR διαπιστώθηκε ότι ο 36χρονος Γάλλος σέντερ φορ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.