Europa Conference League: Χ-ορταστική ισοπαλία στο Αϊντχόφεν-Κοπεγχάγη

Εκπληκτικό ματς και 4-4(!) μεταξύ της Αϊντχόφεν και της Κοπεγχάγης, νίκες για Φέγενορντ, Ρόμα και Λέστερ

Για τους πρώτους αγώνες της φάσης των «16» του Europa Conference League, την παράσταση έκλεψε το εντυπωσιακό 4-4 της Αϊντχόφεν με την Κοπεγχάγη, ενώ οι Μπόντο Γκλιμτ και Μαρσέιγ πήραν ισχνό προβάδισμα, μετά τις νίκες τους. Νίκες και για τις Ρόμα, Φέγενορντ, Σλάβια Πράγας και Λέστερ.

Στο “Philips Stadion” η Αϊντχόφεν και η Κοπεγχάγη αναδείχθηκαν ισόπαλες 4-4(!), αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο “Parken”. Οι Δανοί προηγήθηκαν με 1-3 στο ημίχρονο, όμως η ολλανδική ομάδα δεν παράτησε το ματς και με πρωταγωνιστή τους Γκακπό και Ζάχαβι κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές, μέχρι το τελικό 4-4. Ο Γκαμπό μάλιστα έχασε και πέναλτι στο 62′ με τον γκολκίπερ της Κοπεγχάγης Καμίλ Γκράμπαρα να τον νικάει από τα 11 μέτρα!

Στο “King Power Stadium” η Λέστερ νίκησε με 2-0 τη Ρεν, φτάνοντας σε μια «καθαρή» νίκη, χάρις στα γκολ των Ολμπράιτον και Ιχεανάτσο, που της δίνει πλέον αέρα πρόκρισης στους «8».

Η Μπόντο Γκλιμτ επικράτησε της Αλκμάαρ με 2-1. Οι Νορβηγοί προηγήθηκαν λίγο πριν το ημίχρονο με τον Πελεγκρίνο, ο Αμπουκάλ έφερε το ματς στα ίσα στο 73′, όμως ο Σολμπάκεν με πέναλτι στο 90′ χάρισε τη νίκη και το προβάδισμα στην Μπόντο Γκλιμτ. Στο βασικό σχήμα της Αλκμάαρ ξεκίνησαν οι Βαγγέλης Παυλίδης και Παντελής Χατζηδιάκος, με τον δεύτερο να δίνει τη θέση του στο 60′ στον Αμπουκάλ.

Στο “Velodrome” η Μαρσέιγ είχε τον Μίλικ σε μεγάλη βραδιά και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έδωσε προβάδισμα… πρόκρισης στην ομάδα της Μασσαλίας απέναντι στη Βασιλεία. Οι Ελβετοί δεν παράτησαν το παιχνίδι και μείωσαν στο τελικό 2-1 με τον Εσπόζιτο στο 79′, διατηρώντας «ζωντανές» τις ελπίδες τους για πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο “St. Jakob-Park”.

Τα αποτελέσματα για τη φάση των «16» του Europa Conference League:

ΠΑΟΚ -Γάνδη  1-0 (58΄ Κούρτιτς)

Φίτεσε -Ρόμα 0-1 (45΄+1΄ Σέρχιο Ολιβέιρα)

Παρτιζάν-Φέγενορντ 2-5 (13΄ Νάτχο, 46΄ Γιόβιτς – 20΄, 77΄ Τούρνστρα, 52΄ Ντέσερς, 64΄ Γκερτρούιντα, 71΄ Σινίστερα)

Σλάβια Πράγας -ΛΑΣΚ Λίντσερ 4-1 (3΄, 29′ Σορ, 83΄ Ολαγίνκα, 85΄ Τραορέ – 67΄ Μπάλιτς)

Μαρσέιγ -Βασιλεία 2-1 (19΄ πέν., 68΄ Μίλικ – 79΄ Εσπόζιτο)

Λέστερ-Ρεν 2-0 (30΄ Ολμπράιτον, 90΄+3΄ Ιχεανάτσο)

Αϊντχόφεν -Κοπεγχάγη 4-4  (21΄, 70΄ Γκακπό, 50΄ Ντόαν, 86΄ Ζάχαβι – 6΄ Γιοχάνεσον, 23΄, 78΄ Μπίελ, 43΄ Λεράγκερ)

Μπόντο Γκλιμτ -Αλκμααρ 2-1 (39΄ Πελεγκρίνο, 90΄ πέν. Σολμπάκεν – 73΄ Αμπουκάλ)