Europa League: Σλάβια Πράγας και Γιουνγκ Μπόις οι εκπλήξεις των ”16”

Σλάβια Πράγας και Γιουνγκ Μπόις ήταν οι ομάδες που έκλεψαν τις εντυπώσεις, αφήνοντας εκτός θεσμού τις Λέστερ και Λεβερκούζεν, αντίστοιχα

Τα παιχνίδια των 22:00 της φάσης των 32 του Europa League είχαν πολλές ανατροπές τόσο στα σκορ όσο και στις προκρίσεις των ομάδων.

Η Σλάβια Πράγας επικράτησε της Λέστερ στο Κινγκ Πάουερ Στάντιουμ με 2-0. Η Τσέχοι ήταν το μέγαλο outsider της κλήρωσης αυτής, ωστόσο κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις κακές εμφανίσεις των ”αλεπούδων” και με τα γκολ των Προβόντ και Σιμά, πήρε μια τεράστια πρόκριση στην φάση των ”16” του θεσμού.

“Λευκή” ισοπαλία στο Ολντ Τράφορντ μεταξύ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Σοσιεδάδ. Οι ”κόκκινοι διάβολοι” έχοντας επικρατήσει με το βαρύ 4-0 στον πρώτο γύρο, είχαν μια ιδιαίτερη άνεση στα πατήματα τους και αυτό φάνηκε από νωρίς. Η Σοσιεδάδ ωστόσο είχε την ευκαιρία της στο 14′ λεπτό από την άσπρη βούλα, όμως ο Ογιαρθάμπαλ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας και κατέληξε άουτ. Το παιχνίδι έληξε χωρίς σκορ και η Γιουνάιτεντ πέρασε στους ”16”.

Η Μίλαν και ο Ερυθρός Αστέρας ήρθαν ισόπαλες στο Σαν Σίρο με 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση χάρη στα εκτός έδρας γκολ της πρώτης αναμέτρησης. Ο Κεσιέ έκανε το 1-0 στο 9′ λεπτό από το σημείο του πέναλτι ενώ οι Σέρβοι μείωσαν 15 λεπτά μετά με τον Ναμπουχάν. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο κλειστό και δεν προσέφερε πολύ θέαμα, με την Μίλαν να περνάει στην επόμενη φάση.

Η Γιουνγκ Μπόις επικράτησε της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 0-2 και έχοντας κερδίσει ήδη το πρώτο ματς 4-3, πήρε την πρόκριση στους ”16” του Europa League. Οι Ελβετοί με τα γκολ των Σιμπατσέ και Φάσναχτ πήραν την νίκη κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, μιας που η Λεβερκούζεν ήταν καλύτερη αγωνιστικά και συνάμα την πρόκριση.

Η Ντιναμό Κιέβου επικράτησε της Μπριζ στο Μπράγκι με 0-1 και πήρε το εισιτήριο των ”16”. ‘Οι Βέλγοι πίεζαν πολύ περισσότερο καθ’όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ενώ το 1-1 του προηγούμενου αγώνα τους αρκούσε για να προκριθούν. Το γκολ του Μπουγιάλσκι στο 82’ λεπτό ήταν αυτό που έκλεψε την πρόκριση από την Μπριζ, και έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ κέρδισε με 1-0 την Κράσνονταρ. Οι Κροάτες έχοντας πετύχει τρία εκτός έδρας γκολ στο 2-3 του πρώτου γύρου, είχαν το πάνω χέρι και φρόντισαν να μην αλλάξει αυτό καθ’όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Όρσιτς άνοιξε το σκορ στο 31′ λεπτό και με την Ντιναμό να βρίσκεται εξ αρχής σε πλεονεκτική θέση, δεν άλλαξαν πολλά. Σε μια αναμέτρηση με απειροελάχιστες φάσεις, η Κράσνονταρ δημιούργησε δύο σημαντικές ευκαιρίες να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού, όμως χωρίς αποτέλεσμα. Με συνολικό σκορ 4-2, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πήρε το εισιτήριο της φάσης των ”16”.

Η Ρόμα πήρε τη νίκη κόντρα στη Μπράγκα με 3-1 στο Ολύμπικο. Με τους ”Τζιαλορόσι” να έχουν επικρατήσει με 2-0 στην πρώτη αναμέτρηση εκτός έδρας, το σημαντικό για αυτούς ήταν η επίτευξη ενός τέρματος από νωρίς για να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση. Οι Τζέκο, Πέρεζ και Μαρογιάλ ήταν αυτοί που προσέθεσαν το όνομα τους στον πίνακα τον σκόρερ, ενώ ο Κριστάντε έκανε το ίδιο με τους συμπαίκτες του άλλα στο λάθος τέρμα. Το τελικό 3-1 στέλνει την Ρόμα με ιδιαίτερη άνεση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Η Αϊντχόφεν επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-1, αλλά οι Πειραιώτες πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Περισσότερα εδώ.