Europa League: Τεράστια νίκη για Γιουνγκ Μπόις, με το ένα πόδι στους «16» η Γιουνάιτεντ

Η Γιουνγκ Μπόις πήρε τη νίκη με το θεαματικό 4-3 κόντρα στην Λεβερκούζεν. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τότεναμ πολύ κοντά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

Τα παιχνίδια των 19:55 της φάσης των 32 του Europa League προσέφεραν γκολ και θέαμα.

Η Τότεναμ επικράτησε της Βόλφσμπεργκερ με 1-4 στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ τους. Τα “σπιρούνια” μπήκαν επιβλητικά στον αγωνιστικό χώρο του Πούσκας Αρένα και με τους Σον, Μπέιλ και Μόουρα, βρέθηκαν να προηγούνται με τρία γκολ από το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 55′ λεπτό από το σημείο του πέναλτι, όμως δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι παραπάνω. Αντιθέτως οι παίκτες της Τότεναμ συνέχιζαν να πιέζουν, και λίγο πριν την λήξη του αγώνα ο Βινίσιους πέτυχε το τέταρτο γκολ το οποίο διαμόρφωσε και το τελικό 1-4.

Η Γιουνγκ Μπόις κέρδισε την Λεβερκούζεν 4-3 στο στάδιο Βάνκντορφ. Οι επί τρία χρόνια πρωταθλητές Ελβετίας, σόκαραν τις ”ασπιρίνες” αφού μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πέτυχαν τρία γκολ στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν εντελώς πρόσωπο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι σε 3-3, πετυχαίνοντας τρία τέρματα σε 23 λεπτά. Το τελικό 4-3 πέτυχε ο Σιμπατσέ ένα λεπτό πριν από την συμπλήρωση του 90λεπτου, δίνοντας στην ομάδα του σκορ πρόκρισης για την ρεβάνς.

Η Μίλαν ήρθε ισόπαλη με τον Ερυθρό Αστέρα με 2-2. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν δύο φορές όμως και τις δύο οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση. Έπειτα από την αποβολή του Ρόντιτς στο 77′ λεπτό με το σκορ να είναι στο 1-2, όλα έμοιαζαν να πηγαίνουν στραβά για τον Ερυθρό Αστέρα, ωστόσο ο Πάβκοβ στο 93′ λεπτό πέτυχε την ισοφάριση που έβαλε για τα καλά την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ επικράτησε της Κράσνονταρ με 2-3 στη Ρωσία και έχτισε γερά θεμέλια για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Πέτκοβιτς άνοιξε το σκορ στο 15 λεπτό, όμως ο παλιός γνώριμος των ελληνικών γηπέδων Μάρκους Μπέργκ, ισοφάρισε σε 1-1 πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Λίγο μετά την επανέναρξη της αναμέτρησης ο Πέτκοβιτς βρήκε πάλι δίχτυα κάνοντας το 1-2. Η Κράσνονταρ ισοφάρισε ξανά με τον Κλάεσον, όμως ο Ατιέμγουεν έκανε το τελικό 2-3 στο 75′ λεπτό. Η ομάδα του Μάρκους Μπέργκ θα έχει δύσκολο έργο στην ρεβάνς, όμως όλα είναι ανοιχτά.

Η Ρόμα επικράτησε της Μπράγκα με 0-2 στο Μουνισιπάλ ντε Μπράγκα και καλείτε να διαχειριστεί σωστά το υπέρ της συνολικό σκορ στην Ρεβάνς που θα διεξαχθεί στο Ολύμπικο. Το γκολ του Ντζέκο από το 5′ λεπτό κιόλας δεν ήταν αρκετό, οπότε ο Μαγιοράλ ήρθε στο 87′ λεπτό για να γράψει το τελικό 0-2. Η Μπράγκα δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια κλασσική ευκαιρία και καλείται να πράξει αλλιώς στον επαναληπτικό αν θέλει αν ελπίζει στην πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 4-2 κόντρα στην PSV Αϊντχόφεν στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Περισσότερα για τον αγώνα εδώ.

Σλάβια Πράγας και Λέστερ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Σινόμπο στάντιουμ. Οι Τσέχοι είχαν παραπάνω ευκαιρίες, ωστόσο κανείς εκ των δύο δεν δημιούργησε κάποια τεράστια ευκαιρία. Όλα είναι ανοιχτά για την ρεβάνς στο Κινγκς Πάουερ Στάντιουμ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 0-4 στο Αλίανζ Στάντιουμ και είναι με το ένα πόδι στους “16” της διοργάνωσης. Με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ και τον Ράσφορντ στο 65′ λεπτό, οι ”κόκκινοι διάβολοι” κάνανε το 0-3 από το 65′ λεπτό. Το τελικό 0-4 πέτυχε ο Τζέιμς με την συμπλήρωση του 90λεπτου. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ καλείται να κάνει μια τεράστια προσπάθεια στον επαναληπτικό αγώνα του Όλντ Τράφορντ, αν θέλει να ελπίζει στην ανατροπή.