“Ροκ” ματς και προβάδισμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό!

Μεγάλο βήμα πρόκρισης έκανε ο Ολυμπιακός που νίκησε την Αϊντχόφεν.

Μεγάλη νίκη με 4-2 πήρε ο Ολυμπιακός επί της Αϊντχόφεν στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για το πρώτο ματς της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι», πήραν ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση, με διαφορά δύο τερμάτων.

Ένα… τρελό παιχνίδι με γκολ και ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Ο Ολυμπιακός καλός και αποτελεσματικός επιθετικά, αλλά με θέματα αμυντικά, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε πολύ ανοιχτό.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ καλά και άνοιξαν το σκορ με το Ανδρέα Μπουχαλάκη στο 9’. Η Αϊντχόφεν αντέδρασε και ισοφάρισε στο 14’ με τον Εράν Ζάχαβι. Οι γηπεδούχοι στο 37’ έκαναν το 2-1 με τον Γιαν Εμβιλά, πριν ο Ζάχαβι ξανά στο 40’ ισοφαρίσει εκ νέου σε 2-2. Πριν βγει το πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί να κάνει το 3-2. Μετά από ένα πιο… «ήσυχο» δεύτερο ημίχρονο, ο Γιώργος Μασούρας στο 83’ πέτυχε το 4-2.

Αυτό το ματς, ήταν ιστορικής σημασίας για τον Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος έφτασε τα 37 ευρωπαϊκά παιχνίδια στον πάγκο του Ολυμπιακού, ξεπερνώντας τον Ντούσαν Μπάγεβιτς που έχει 36.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη, 25 Φεβρουαρίου στις 22:00.

Το ματς

Με 4-3-3 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Σα στο τέρμα, Λαλά, Μπα, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Βαλμπουενά και Μπρούμα μεσοεπιθετικά και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Ρόγκερ Σμιντ ξεκίνησε με τον ίδιο σχηματισμό, με τον Εμβονγκό κάτω από τα δοκάρια, τους Μαξ, Μποσκαλί, Τέζε, Μτάμφρις στην άμυνα, Ροζάριο, Τόμας, Σανγκαρέ στο κέντρο, Μάλεν, Γκέτσε μεσοεπιθετικά και ο Ζάχαβι στην κορυφή.

Για τους «ερυθρόλευκους», ξεκίνησε βασικός ο Γιαν Εμβιλά που ξεπέρασε τον τραυματισμό του, ενώ ο Αρμίντο Μπρούμα αγωνίστηκε κόντρα στην ομάδα στην οποία ανήκει, μιας και στον Πειραιά είναι ως δανεικός.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν… τρελό! Ο Ολυμπιακός επιθετικά έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, σκοράροντας τρεις φορές (με Μπουχαλάκη, Εμβιλά, Ελ Αραμπί), αλλά αμυντικά, το δίδυμο Μπα-Παπασταθόπουλου, έδειξε ότι δεν γνωρίζει ακόμη ο ένας το παιχνίδι του άλλου, με αποτέλεσμα η Αϊντχόφεν να βρει χώρους και να σκοράρει δύο φορές με τον Ζάχαβι.

Στο δεύτερο μέρος, όπως ήταν φυσικό, ο ρυθμός έπεσε. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πιο μετρημένα, παίζοντας στο δικό τους μισό και περιμένοντας τους Ολλανδούς. Οι αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς στο 80ό λεπτό, έδωσαν νέα ώθηση στον Ολυμπιακό, που σκόραρε ξανά με τον Μασούρα και έτσι πήραν προβάδισμα πρόκρισης δύο τερμάτων ενόψει του επαναληπτικού.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, αλλά στην πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού, άνοιξε το σκορ. Στο 9ο λεπτό, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από αριστερά (ύστερα από προσποίηση με τον Μπρούμα), ο Μπουχαλάκης έπιασε εξαιρετική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στη μεγάλη περιοχή, αφήνοντας εμβρόντητο τον Εμβονγκό για το 1-0!

Η Αϊντχόφεν προσπάθησε να βρει αντίδραση, αντεπιτέθηκε και έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ζάχαβι έκανε ένα όχι πολύ δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Παπασταθόπουλο και αιφνιδίασε τον Σα καταλήγοντας στα δίχτυα για το 1-1.

Είναι χαρακτηριστικό, πως οι πρώτες τελικές του αγώνα (μία για κάθε ομάδα) κατέληξαν σε γκολ.

Ενώ στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν καλύτερο ρυθμό στο ματς, την ώρα που Μπα και Παπασταθόπουλος έψαχναν να βρουν τα πατήματα μεταξύ τους.

Στο 28’ ο Ζάχαβι βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Ενώ στο 30’ ο Ολυμπιακός απάντησε, με τον Λαλά, ο οποίος μετά από κάθετη του Ελ Αραμπί, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με τον Εμβονγκό να αποκρούει.

Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» δεν υπήρχε περίπτωση να το έβαζαν κάτω. Στο 35’ σε μια φάση που ο Μποσκάγλι τραυματίστηκε, μέχρι να αντικατασταθεί, οι φιλοξενούμενοι έμειναν για λίγο με παίκτη λιγότερο. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και στο 37’ προηγήθηκε ξανά. Ο Μπρούμα πήρε τη μπάλα και μπήκε από αριστερά, γύρισε προς τα μέσα, η άμυνα των Ολλανδών έδιωξε βιαστικά, η μπάλα έφτασε στον Μπρούμα, που έξω από την περιοχή έπιασε δυνατό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1.

Όπως όμως και στην φάση του πρώτου γκολ των γηπεδούχων, οι Ολλανδοί βγήκαν πάλι μπροστά και ισοφάρισαν εκ νέου. Στο 40’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μαξ, ο Ζάχαβι έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Σα για το 2-2. Το κακό για τον Ολυμπιακό, ήταν πως στη μικρή περιοχή βρισκόταν σε θέση οφσάιντ ο Μάλεν, ωστόσο δεν βρήκε τη μπάλα και δεν επηρέασε τη φάση. Έτσι το γκολ ήταν κανονικό.

Στο 43’ η Αϊντχόφεν έκανε ευκαιρία, ύστερα από ασυνεννοησία Μπα-Παπασταθόπουλου, ο Ζάχαβι σούταρε με τον Σα να μπλοκάρει.

Όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε ξανά αντίδραση. Στο 45’+1’, ο Σανγκαρέ έκανε λάθος, ο Ελ Αραμπί έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, «άδειασε» τον Εμβονγκό και σε άδειο τέρμα έκανε το 3-2.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καμαρά έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε αλλά ο Τέζε έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ δίπλα ο Ελ Αραμπί ήταν μόνος του.

Στην πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ζάχαβι εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Σα.

Στο 54’ ο Ελ Αραμπί άνοιξε στον Ρέαμπτσιουκ, που σούταρε αλλά ο Εμβονγκό μπλόκαρε. Δύο λεπτά μετά, η άμυνα σταμάτησε τον Ελ Αραμπί που πήγε να ντριπλάρει μέσα στην περιοχή.

Στο 67’ ο Ζάχαβι έκανε σουτ ύστερα από γύρισμα του Ντάμφρις που μπλόκαρε ο Σα.

Ο Κώστας Φορτούνης πέρασε στο 74’ αντί του ΕλΑραμπί, παίζοντας για λίγα λεπτά ως «ψευτο-εννιάρι». Έως το 80’ που ο Μαρτίνς άλλαξε το σχήμα σε 4-2-3-1, με τον Ανδρούτσο αντί του Λαλά στα δεξιά της άμυνας, Καμαρά-Μπουχαλάκη στα χαφ, Βρουσάι-Μασούρα εξτρέμ, Φορτούνη δεκάρι και Χασάν στην κορυφή.

Αλλαγές προσώπων και σχήματος που δούλεψε, καθώς ο Ολυμπιακός «ξαναζωντάνεψε» και σημείωσε και τέταρτο γκολ. Στο 83’ ο Φορτούνης έβγαλε χαμηλή σέντρα από αριστερά, ο Μαξ έκανε το λάθος, η μπάλα έφτασε στον Μασούρα που από το ύψος της περιοχής έπιασε εξαιρετικό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Εμβονγκό για το 4-2!

Στο 85’ ο Παπασταθόπουλος έπιασε άστοχη κεφαλιά, κάτι που έκανε και στο 87’ με τον ίδιο τρόπο ο Βρουσάι.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά (80’ Ανδρούτσος), Σωκράτης, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (80’ Βρουσάι), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (69’ Μασούρας), Μπρούμα (80’ Χασάν), Ελ Αραμπί (74’ Φορτούνης)

Αϊντχόφεν (Ρότζερ Σμιντ): Εμβογκό, Μαξ, Μποσκάγλι (38’ λ.τρ. Μπάουμγκαρτλ), Τέζε, Ντάμφρις, Ροσάριο, Τόμας (85’ Γκουτιέρες), Σανγκαρέ (70’ Φέρτεσεν), Μάλεν, Γκέτσε (70’ Ζούνιορ), Ζάχαβι (85’ Φαν Γκίνχελ)