Europa League: «Τριάρα» για Άρσεναλ, γκέλες για Ρόμα και Λεβερκούζεν

Εύκολη νίκη με «τριάρα» για την Άρσεναλ, απέδρασε από την Ισπανία η Νάπολι, ήττα με δέκα παίκτες για τη Μπάγερ Λεβερκούζεν στην Τσεχία, έχασε βαθμούς η Ρόμα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας, στην 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

1ος όμιλος:

Γκέλαρε η Ρόμα στο Ολίμπικο απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας, καθώς οι Τζιαλορόσι έμειναν στο 0-0.

Ισόπαλες επίσης, αλλά με σκορ 1-1 ήρθαν και οι Κλουζ που υποδέχθηκε την Γιούνγκ Μπόις. Το σκορ άνοιξε ο Ρόντον για την Κλουζ στο 62′, αλλά η απάντηση των Ελβετών ήταν άμεση, με τον Φάσναχτ στο 69′.

Τα αποτελέσματα:

Ρόμα – ΤΣΣΚΑ Σόφιας 0-0
Κλουζ – Γιούνγκ Μπόις 1-1 (62′ Ρόντον / 69′ Φάσναχτ)

2ος όμιλος:

Ένα ξεκούραστο βράδυ είχε η Άρσεναλ στο Λονδίνο απέναντι στην Ντάνταλκ, την οποία νίκησε με 3-0.

Οι Κανονιέρηδες πήγαν με προβάδισμα δύο γκολ στα αποδυτήρια, χτυπώντας μέσα σε δύο λεπτά με τους Ενκετιά (42′) και Γουίλοκ (44′). Το 3-0 έκανε ο Πέπε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46′).

Το 2 στα 2 έκανε και η Μόλντε που με σκορ 1-0 κέρδισε την Ράπιντ Βιέννης. Τη νίκη στους Νορβηγούς χάρισε το τέρμα του Ομοϊτζουάνφο στο 65′.

Άρσεναλ – Ντάνταλκ 3-0 (42′ Ενκετιά, 44′ Γουίλοκ, 46′ Πέπε)

Μόλντε – Ράπιντ Βιέννης 1-0 (65′ Ομοϊτζουάνφο)

3ος όμιλος:

Τεράστια νίκη πήρε η Σλάβια Πράγας που επικράτησε με 1-0 της Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Ο γερμανικός σύλλογος έπαιζε με δέκα παίκτες από το 22ο λεπτό, μετά την απευθείας κόκκινη που δέχθηκε ο Μπελαράμπι. Στο 65′ ο Σταντσιου έχασε πέναλτι για την Σλάβια, ωστόσο ο Ολαγίνκα στο 80′ σκόραρε δίνοντας την νίκη στους Τσέχους.

Με τέρμα του Γκουιρί στο 23′, η Νις πήρε την πρώτη της νίκη στον όμιλο, απέναντι στην Χάποελ Μπιρ Σεβά (1-0).

Σλάβια Πράγας – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-0 (80′ Ολαγίνκα)

Νις – Χάποελ Μπιρ Σεβά 1-0 (23′ Γκουιρί)

4ος όμιλος:

Με τριάρα φιλοδώρησε την Σταντάρ Λιέγης η Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ» (3-0).

Το σκορ άνοιξε από την άσπρη βούλα ο Πίτσι (49′), ενώ το 2-0 έκανε ο Λούκα Βάλντσμιντ στο 66′. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Πίτσι και πάλι στο 76′.

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ, κόντρα στην Λεχ Πόζναν. Η Ρέιντζερς πήραν την νίκη με τέρμα του Μορέλος (68′) παίρνοντας το δεύτερο τρίποντο στον όμιλο.

Μπενφίκα – Σταντάρ Λιέγης 3-0 (49′, 76′ Πίτσι, 66′ Βάλντσμιντ)

Ρέιντζερς – Λεχ Πόζναν 1-0 (68′ Μορέλος)

5ος όμιλος:

Με πρωταγωνιστή τον Μάλεν, η Αϊντχόφεν έφυγε με το «διπλό» από την Κύπρο και μάλιστα με ανατροπή, κόντρα στην Ομόνοια (1-2).

Ο κυπριακός σύλλογος προηγήθηκε στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ και Τζόρντι Γκόμεθ το εκτέλεσε με το αριστερό πίσω από το κέντρο, πιάνοντας στον ύπνο τον τερματοφύλακα της Αϊντχόφεν. Το τέρμα, ωστόσο, λανθασμένα μέτρησε, καθώς η μπάλα κυλούσε την ώρα της εκτέλεσης.

Η Αϊντχόφεν ισοφάρισε στο 40′ με προβολή του Ντόνιελ Μάλεν, μετά από γύρισμα του Τσουκουονόσο Μαντουέκε και ολοκλήρωσε την ανατροπή ξανά με τον Μάλεν στο φινάλε της αναμέτρησης (90+2′).

Ομόνοια – Αϊντχόφεν 1-2 (29′ Τζόρντι Γκόμεθ / 40′, 90+2′ Ντόνιελ Μάλεν)

6ος όμιλος:

Η Νάπολι έφυγε με το «διπλό» από το «Ανοέτα» με 0-1, κόντρα στην Σοσιεδάδ. Στον πάγκο ο Κώστας Μανωλάς, το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Πολιτάνο στο 61ο λεπτό.

Περίπατο έκανε η Άλκμααρ απέναντι στην Ριέκα. Οι Ολλανδοί νίκησαν με 4-1 και έκαναν το «2 στα 2».

Σοσιεδάδ – Νάπολι 0-1 (61′ Πολιτάνο)

Άλκμααρ – Ριέκα 4-1 (7′ Κούμπαϊνερς, 20′ Μίντσο, 51′ Κάρλσον, 60′ Γκούντμουντσον)