(Χ)αμένος ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Γρανάδα

Αδίκησε τον εαυτό του ο ΠΑΟΚ. Αν και ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στη Γρανάδα, δεν κατόρθωσε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε ένα γκολ και μοιραία αρκέστηκε στην ισοπαλία.

Μολονότι ήταν εξαιρετικός και συνολικά δεν απειλήθηκε καθόλου, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει το «χρυσό» γκολ που θα «ξεκλείδωνε» την άμυνα της Γρανάδα. Έτσι, έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία (0-0) για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League στο «Νουέβο Λος Κάρμενες». Δοκάρι είχε ο Σβαμπ στο 28’ για τους «ασπρόμαυρους».

Στο 11’ σημειώθηκε η πρώτη υποψία ευκαιρίας, όταν ο Α. Ζίβκοβιτς έκανε ωραία σέντρα, ο Σβαμπ άπλωσε το πόδι του για να κάνει την προβολή, όμως δεν έφτασε την μπάλα και δεν κατάφερε να απειλήσει.

Έξι λεπτά αργότερα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» απείλησε μέσα από στατική φάση. Ο Σβαμπ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Βαρέλα, ωστόσο η κεφαλιά του περνάει δίπλα από την αντίπαλη εστία.

Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα οι «ασπρόμαυροι» επεδίωξαν να πιέσουν ψηλά, ενώ ταυτόχρονα έκλεισαν σωστά τους χώρους.

Στο 28’ οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν μια… ανάσα από το να ανοίξουν το σκορ. Ο Ίνγκασον έβγαλε «γλυκιά» σέντρα, ο Σβαμπ έβαλε το πόδι του, αλλά η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 32’ ο Ματσίς δοκίμασε το πόδι του, όμως ο πορτιέρε των Θεσσαλονικέων, Ζίβκο Ζίβκοβιτς, εξουδετέρωσε τον κίνδυνο και παραχώρησε κόρνερ.

Με την πάροδο του χρόνου η ελληνική ομάδα πήρε τον έλεγχο του αγώνα, ενώ περιόρισε την Γρανάδα που ήταν εντελώς ακίνδυνη στο δημιουργικό κομμάτι.

Στο 41’ το σουτ του Ίνγκασον μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ που παρήγαγε αρκετές ευκαιρίες και ήταν κυρίαρχος.

Στο 50’ ο Μίγια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκοναλόνς πήδηξε ψηλότερα από όλους, πήρε την γυριστή κεφαλιά από επίκαιρη θέση, όμως ο Ζίβκοβιτς ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε την κεφαλιά που είχε κατεύθυνση προς το κέντρο της εστίας.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος έπεσε με λιγοστές καλές στιγμές εκατέρωθεν.

Ελ Καντουρί και Σφιντέρσκι συνεργάστηκαν όμορφα στο 85’, ο Μαροκινός τροφοδότησε τον Πολωνό, παρόλα αυτά το σουτ του ήταν αναιμικό, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Ρουί Σίλβα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι. Ο Σβαμπ έπεσε από σπρώξιμο του Σάντσες, ωστόσο ο διαιτητής δεν συγκινήθηκε και διέταξε η αναμέτρηση να συνεχιστεί κανονικά.

Κίτρινες: Ροντρίγκο, Ερέρα, Γιαννούλης, Βαγέχο, Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο

Γρανάδα (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Ρουί Σίλβα, Βαγιέχο, Γκερμάν, Ερέρα (Μολίνα 59’), Νέβα, Γκοναλόνς (Μπράϊς 90’), Μίγια, Ματσίς (Ντουάρτε 90’), Αντόνιο Πουέρτα, Κένεντι (Σόρο 73’), Σουάρεθ (Μοντόρο 73’)

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Κρέσπο, Ροντρίγκο (Ουαγκέ 75’), Σβαμπ, Ντόουγκλας, Γιαννούλης, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (Ελ Καντουρί 70’), Τσόλακ (Σφιντέρσκι 69’)