Έβαλε δύσκολα στον εαυτό της η Ατλέτικο

Δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη κόντρα στη Μπάγερν και έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση η Ατλέτικο, τελικός η αναμέτρηση με τη Σάλτσμπουργκ.

Τη γη κάτω από τα πόδια της έχασε η Ατλέτικο Μαδρίτης που είδε τη Μπάγερν Μονάχου να ισοφαρίσει τελευταία στιγμή σε 1-1. Στο “Γουάντα Μετροπολιτάνο”, οι ροχιμπλάνκος έχασαν την ευκαιρία με νίκη να ακολουθήσουν τους Βαυαρούς στη φάση των “16” και έτσι ο αγώνας στην Αυστρία είναι τελικός.

Οι Μαδριλένοι κοίταξαν στα μάτια την πρωτοπόρο της βαθμολογίας και στο 26’ άνοιξαν το σκορ. Ο Γιορέντε έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι για τον Φέλιξ, με τον Πορτογάλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ και έβαλε μπροστά στο σκορ τους Μαδριλένους.

Με αυτό το σκορ οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς οι Γερμανοί να μπορέσουν να μειώσουν νωρίς.

Στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε κόντρα το δεύτερο γκολ η ομάδα του Σιμεόνε, με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι από την προσπάθεια του σκόρερ Ζοάο Φέλιξ.

Τελικά η Μπάγερν έφερε το ματς στα ίσα, με τον Μίλερ να νικάει με εκτέλεση πέναλτι τον Όμπλακ και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Να σημειώσουμε πως οι Βαυαροί άφησαν εκτός αποστολής τους Λεβαντόβσκι, και Νόιερ για να πάρουν ανάσες, δεν πήραν τη νίκη για πρώτη φορά στο Champions League μετά από 15 σερί νίκες, ωστόσο παρέμειναν αήττητοι για 16ο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι τους στο θεσμό.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες, Χερμόζο, Γιορέντε, Κόκε, Νίγκεθ, Καράσκο, Κορέα, Φέλιξ

Μπάγερν Μονάχου : Νίμπελ, Σαρ, Ζούλε, Ερναντέζ, Άρεϊ-Εμπί, Αλάμπα, Μαρτίνεθ, Κόστα, Μουσιάλα, Σανέ, Τσούπο-Μοτίνγκ

Λοκομοτίβ – Σάλτσμπουργκ 1-3

Στο παιχνίδι που ομίλου που διεξήχθη νωρίτερα η Σάλτσμπουργκ επικράτησε της Λοκομοτίβ με 1-3, πήρε το προβάδισμα με γκολ του Μπερίσα στο 28′, το οποίο πριν μετρήσει ελέγχθηκε από το VAR, καθώς με γυμνό μάτι φάνηκε ότι ήταν οφσάιντ.

Στο 40ο λεπτό ο Μπερίσα βρήκε ξανά δίχτυα για την ομάδα του, με ένα υπέροχο πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Σάλτσμπουργκ.

Ο Ανατόλι Μίραντσουκ μείωσε για την Λοκομοτίβ όταν εκτέλεσε πέναλτι στο 79ο λεπτό σε 1-2 για τους Ρώσους, η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, αφού ο Αντεγέμι στο 81ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Η Σάλτσμπουργκ μπήκε πιο δυνατά στη μάχη της τρίτης θέσης, αλλά ακόμη και στην κατάκτηση της δεύτερης.

Όπως και να ‘χει η ομάδα από την Αυστρία βελτίωσε σημαντικά τις πιθανότητες συνέχειά της ευρωπαϊκής της πορείας.

Λοκομοτίβ (Μάρκο Νίκολιτς): Γκιλιέρμε, Ζιβογκλιαντίνοβ, Τσόρλουκα, Μουρίλο, Ράικοβιτς, Λισάκοβιτς, Μάγκεεβ, Λίστσοβ, Ρίμπους, Ζε Λουίς, Έντερ.

Σάλτσμπουργκ (Τζέσε Μαρς): Στάνκοβιτς, Κρίστενσεν, Αντρέ Ραμάλιο, Βέμπερ, Ούλμερ, Μουέπου, Καμαρά, Γιουνούζοβιτς, Σομποσλάι.