Γκλάντμπαχ-Ίντερ: Λουκάκου και VAR κρατάνε… την Ίντερ ζωντανή

Ματσάρα στη Γερμανία με νικήτρια την Ίντερ και πρωταγωνιστή τον Λουκάκου που σκόραρε δύο φορές και την κρατάει ζωντανή.

Στο «Μπορούσια Παρκ» του Μεχενγκλάντμπαχ, η Γκλάντμπαχ δεν κατάφερε να «κλειδώσει» την πρόκριση στους 16» του Champions League, με την Ίντερ να νικά με 2-3 και να παραμένει ζωντανή, στην 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον ιταλικό σύλλογο στον όμιλο, ενώ αντίστοιχα ήταν η πρώτη ήττα της Γκλάντμπαχ.

Η ομάδα του Κόντε θα τα δώσει όλα κόντρα με τη Σαχτάρ, στην τελευταία αγωνιστική, θέλοντας μόνο νίκη για την πρόκριση στους «16», αγνοώντας το αποτέλεσμα του άλλου ζευγαριού. Από την άλλη πλευρά, η Γκλάντμπαχ που σήμερα θα μπορούσε να σφραγίσει την πρόκριση, θα παίξει για δύο αποτελέσματα (ισοπαλία ή νίκη) απέναντι στη Ρεάλ στη Μαδρίτη. Αν ωστόσο ηττηθεί, θα πρέπει το ματς ανάμεσα σε Ίντερ και Σαχτάρ να λήξει χωρίς νικητή.

Στον αγώνα και σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, η Ίντερ κατάφερε να προηγηθεί. Οι παίκτες του Κόντε γύρισαν ωραία την μπάλα, εκείνη κατέληξε στο Νταρμιάν στο δεξί άκρο της περιοχής και με δυνατό χαμηλό σουτ νίκησε τον Σόμερ για το 0-1. Παρόλα αυτά η Γκλάντμπαχ βρήκε την απάντηση της στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο 45+1′ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, μετά από σέντρα του Λάζαρο από τα δεξιά και κεφαλιά του Πλεά.

Ιδιαίτερα δραστήριες με φάσεις και γκολ ήταν τόσο η Γκλάντμπαχ όσο και η Ίντερ και στο δεύτερο μέρος. Οι «νερατζούρι» πήραν για δεύτερη φορά προβάδισμα στο σκορ, στο 64ο λεπτό με ωραίο διαγώνιο σουτ του Ρομέλου Λουκάκου, σε αντεπίθεση.

Ο Βέλγος στράικερ δεν άργησε πολύ και χτύπησε ξανά, στο 73′ κάνοντας το 1-3 για την Ίντερ. Νέα κόντρα επίθεση για τους Ιταλούς, ο Χακίμι γύρισε στον Λουκάκου που ήταν ολομόναχος στο ύψος του πέναλτι και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν κι άλλο σε 2-3 στο 76′, με τον Πλεά και πάλι να βρίσκει τον δρόμο για τα δίχτυα. Μάλιστα, ο Γάλλος πέτυχε και τρίτο γκολ στο 83′ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Ωστόσο, το τέρμα του δεν μέτρησε ποτέ, καθώς μετά από χρήση του VAR, το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ του Εμπολό, που επηρέασε την φάση. Έτσι η Ίντερ πήρε το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Champions League.