Έβαλε φωτιά στην κορυφή η Σίτι

Την 2η θέση έπιασε η Μάντσετσερ Σιτι .

Για την 19η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την νίκη με 4-0 από την Κρίσταλ Πάλας.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιολα είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 26′ ο Στόουνς άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Μετά το γκολ οι πολίτες αν και είχαν αρκετές ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ δεν τα κατάφεραν.

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να «απαντήσουν» με  αντεπιθέσεις. Το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Σιτι ήταν αυτή που μπήκε δυναμικά πετυχαίνοντας το 2-0 με τον Ιλκάι Γκιντογκάν  στο 57’ . Στην συνέχεια ο Στόουνς τιμώρησε για δεύτερη φορά την άμυνα των «αετών» κάνοντας το 3-0 στο 68’. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ στο 88΄διαμορφώσε  το τελικό 4-0.