Πολύτιμο διπλό για τον Παναθηναϊκό με πρωταγωνιστή τον Διούδη!

Ο Παναθηναϊκός απέδρασε με ένα πολύτιμο διπλό από το «Κλεάνθης Βικελίδης», με τον Διούδη να έχει… πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη με 0-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 17η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι άφησε την κατοχή και τις… εντυπώσεις για τον Άρη, την ώρα που εκείνη πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς νωρίς χάρις το γκολ του Καμπετσή (9′) και μετά ανέλαβε ο εξαιρετικός Σωκράτης Διούδης, ο οποίος δεν επέτρεψε στους “κιτρινόμαυρους” να τον νικήσουν σε καμία από τις πολλές ευκαιρίες τους.

Με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς και μείωσε την διαφορά στο -5 από τον Άρη που είναι στην 4η θέση με 33 βαθμούς.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με το «τριφύλλι» να έχει μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι. Στο 7′ είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, με ένα σουτ του Καμπετσή να περνάει πάνω από το οριζόντι δοκάρι, ενώ μόλις 2 λεπτά μετά ο ίδιος άνοιξε το σκορ. Έπειτα από μια εκτέλεση φάουλ ο Βέλεθ έκανε το γύρισμα και ο Έλληνας επιθετικός πλασάροντας, έκανε το 0-1.

Οι Θεσσαλονικείς αφότου δέχθηκαν το φκολ πήραν τα ηνία του ματς, έχοντας το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής, όμως δυσκολευόντουσαν πολύ να «τρυπήσουν» την αντίπαλη άμυνα και να γίνουν απειλητικοί. Η πρώτη καλή τους ευκαιρία ήρθε στο 37′ με ένα σουτ του Μαντσίνι από την μικρή περιοχή, που σταμάτησε στο δοκάρι.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι “κιτρινόμαυροι” είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές με δύο σουτ του Μπρούνο Γκάμα στο 44′ και στο 45+3′, στα οποία είχε αντίδραση ο Διούδης, διατηρώντας με αυτόν τον τρόπο το υπάρχον σκορ.

Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μάνος βρέθηκε με την μπάλα σε πολύ καλό σημείο μες στην περιοχή, όμως πραγματοποίησε ένα κακό κοντρόλ και στην συνέχεια το σουτ του ήταν αδύναμο. Ο Έλληνας επιθετικός ήταν εκτεθειμένος, όμως το σημαιάκι δεν σηκώθηκε ποτέ.

Λίγο πιο μετά και συγκεκριμένα στο 53′ η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Τζέγκο. Μια κάθετη του Μάνου έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Αυστραλό, όμως εκείνος δεν κατάφερε να νικήσει τον Διούδη, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να του βάζει στοπ, κάνοντας μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Η αναμέτρηση είχε μετατραπεί σε… παράσταση για έναν μετά το γκολ του Καμπετσή και αυτός ο ένας ήταν ο Άρης, ο οποίος στο 60′ είχε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία, με τον Μάνο να εξαπολύει ένα πολύ δυνατό σουτ και τον Διούδη να αποκρούει ξανά εντυπωσιακά. Ύστερα από 3 λεπτά οι «πράσινοι» απάντησαν με μια φοβερή ενέργεια του Εμμανουηλίδη, που σταμάτησε ο Σιαμπάνης.

Ο Παναθηναϊκός σιγά σιγά έδειχνε να θέλει να βγάλει αντίδραση και να βγει από τον παθητικό ρόλο, που είχε περιοριστεί. Στο 65′ μάλιστα «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, με τον Βέλεθ να βρίσκεται μόνος του στην μικρή περιοχή, αλλά το σουτ του να καταλήγει πάνω από την συμβολή των δοκών.

Στην συνέχεια το «τριφύλλι» είχε άλλες δύο καλές στιγμές με τους Χατζηθεοδωρίδη και Καρλίτος, που δεν κατέληξαν στα δίχτυα, όμως μικρή σημασία είχε, αφού κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος και να αποδράσουν με ένα πολύ σημαντικό διπλό από το «Κλεάνθης Βικελίδης».

Κίτρινες: Λόπεθ, Ιωάννου, Μπεναλουάν – Πούγγουρας, Βέλεθ, Μολό

Άρης: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (80′ Γκάνεα), Ροζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (80′ Σάκιτς), Τζέγκο (55′ Σάσα), Ματίγια, Γκάμα, Μαντσίνι (68′ Σίλβα), Ματέο, Λόπεθ (46′ Μάνος)

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Εμμανουηλίδης (74′ Χατζηγιοβάννης), Ιωαννίδης (80′ Καρλίτος), Πούγγουρας, Αλεξανδρόπουλος, Μολό, Μαουρίσιο (80′ Χατζηθεοδωρίδης), Καμπετσής