Έβαλε τις βάσεις για τον τελικό η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πέτυχε τον σκοπό της και επικράτησε της Λαμίας με 2-0 στο ΟΑΚΑ, στην πρώτη μεταξύ του αναμέτρηση του κυπέλλου Ελλάδας, φτάνοντας έτσι ένα βήμα πιο κοντά στον τελικό του θεσμού.

Σκόρερ του τέρματος της Ένωσης, ο Πόνσε με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα, ενώ ο Aργεντινός άσος έφτασε τα 18 γκολ στην σεζόν. Την νίκη και την διαφορά ασφαλείας χάρισε στις καθυστερήσεις ο Κρίστιτσις, ενω σε καλή βραδιά βρέθηκε και ο αρχηγός της Ένώσης, Πέτρος Μάνταλος.

Η ρεβάνς θα γίνει τη Μεγάλη Τετάρτη (24/4) στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας.

Αποφασισμένη για την πρόκριση μπήκε η ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο, αφού μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο είχε κλείσει στα καρέ της την Λαμία. Η Ένωση μέσα σε πέντε λεπτά είχε κερδίσει τρία κόρνερ, όμως ο Μελίσσας ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε την μπάλα μακριά από την εστία του.

Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 9΄ο Γκαλο απείλησε με ένα δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής, μετά το γύρισμα του Λιβάγια, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα της Λαμίας.

Αν και η Ένωση ξεκίνησε δυναμικά, μετά το πρώτο εικοσάλεπτο ο ρυθμός του ματς χάθηκε, η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει τρόπο να επιτεθεί, όμως το αμυντικό παιχνίδι της Λαμίας δεν της επέτρεπε να πλησιάσει την εστία.

Στο 30΄ ο Πόνσε δοκίμασε το σουτ από τα όρια της περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μελίσσα, ενώ αυτή ήταν και η πρώτη τελική της ΑΕΚ στην εστία.

Στο 37΄από το πουθενά ο Μάνταλος, έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, έκανε κάτι σαν σέντρα, αιφνιδίασε τον Έλληνα κίπερ της Λαμίας,  όμως η προσπάθειά του τελικά κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Πρώτη καλή στιγμή για την Λαμία ήταν στο 40΄, ο Δημούτσος επιχείρησε το σουτ από αριστερά, όμως ο Μπάρκας χωρίς πρόβλημα μπλόκαρε.

Το πρώτο μέρος βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 0-0, η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει χώρους να απειλήσει, όμως η Λαμία έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, τον πρώτο λόγο στο ματς είχε πάλι η ΑΕΚ, στο 47΄ο Λιβάγια μετά την σέντρα του Κλωναρίδη έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Μελίσσας έδιωξε.

Η πρωτοβουλία των κινήσεων άνηκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ και στο 63΄η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Πόνσε. Ο Αργεντινός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, φτάνοντας στα 18 γκολ στην φετινή σεζόν.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους «κιρινόμαυρους» στο 70΄ο Κρίστισιτς έκανε το τελείωμα, μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, αλλά ο Βάντερσον έδιωξε τελευταία στιγμή πριν περάσει την γραμμή του τέρματος.

Ο Μπογέ βκηκε τετ-α-τετ με τον Έλληνα κιπερ της Λαμίας, όμως ο δεύτερος τον ακολούθησε, έπεσε σωστά και έδιωξε τον κίνδυνο.

Στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας στο 90΄+1΄η ΑΕΚ πετυχε και δεύτερο γκολ κλειδώνοντας τη νίκη, με την προβολή του Κρίστιτσις μετά την ασίστ του Κλωναρίδη, για το 2-0.

Σκόρερ:  63΄Πόνσε, 90+1΄ Κρστίτσιτς

Κίτρινες: 27΄Κρστίτσιτς, 45΄Πόνσε /21΄Μπαράλες,

ΑΕΚ( Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Τσόσιτς, Οικονόμου, Μπακάκης, Χουλτ, Γκάλο(46΄Κλωναρίδης), Σιμόες, Κρστίτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια(73΄ Μπογέ), Πόνσε.

Λαμία(Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Καρυπίδης, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπλάζιτς(70΄Πίτι), Μπεχαράνο, Τομάς(77΄Μπερτόλιο), Καραμάνος, Μπαράλες(56΄Επστάιν)