Γλίτωσε την ντροπή η Μπάγερν, προκρίθηκε και η Βέρντερ

Ολοκληρώθηκε με τρόπο εμφατικό η δεύτερη μέρα της νοκάουτ φάσης των προημιτελικών του κυπέλλου Γερμανίας!

Ενώ όλοι περίμεναν την Μπάγερν Μονάχου να έχει ένα εύκολο απόγευμα στο Αλιάνζ Αρίνα .ε την Χάιντενχαϊμ της Β’ εθνικής κατηγορίας, το αουτσάιντερ τους διέψευσε και παραλίγο να πανηγυρίσει μία επική πρόκριση.

Η ανατροπή της ανατροπής καθώς ο φωτεινός πίνακας έδειξε τελικό σκορ 5-4! Αρχικά η ομάδα του Μονάχου προηγήθηκε στο 12′ με κεφαλιά του Γκορέτζκα σε εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες ένα λεπτό αργότερα (13′) λόγω αποβολής του Σιούλε σε φάουλ ως τελευταίος παίκτης.

Κι εκεί είναι που οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν στην ανατροπή και πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-2 υπέρ τους. Σκόρερ οι Γκλάτζερ(26′) και Σνάτερερ(39′).

Στην επανάληψη οι Βαυαροί ήταν επιβλητικοί! Πήραν εκ νέου το προβάδισμα με δύο γκολ διαφορά(4-2) μέσα σε 12′ λεπτά χάρης σε γκολ των Μιούλερ(53′),

Λεβαντόφσκι(56′) και Γκνάρμπι(65′). Μόνο που δεν έμαθαν από το πρώτο λάθος τους κι επαναπαύθηκαν στο σκορ κι επέτρεψαν στους παίκτες της Χάιντενχαϊμ να ξαναμπούν στο παιχνίδι και να κάνουν το 4-3 με χατ-τρικ του Γκλάτζελ(74′, πεν. 77′).

Την αγχωτική πρόκριση και την αποφυγή της ντροπής πήραν εντέλει οι γηπεδούχοι χάρης σε δεύτερο προσωπικό τέρμα του Πολωνού Ρόμπερτ Λεφαντόφσκι από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι(84′).

Στον άλλο αγώνα της βραδιάς η Βέρντερ Βρέμης σφράγισε το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού χάρης σε άνετη επικράτηση με 0-2 επί της Σάλκε εκτός έδρας.
Μόλις επτά λεπτά χρειάστηκαν για να βρει την λύση στην επιθετική της αστοχία η ομάδα της Βρέμης. Ρασίκα στο 65′ και Κλάασεν στο 72′ οι χρυσοί σκόρερ.