Έβαλε βάσεις πρόκρίσης η Τσέλσι

Βάσεις για την πρόκριση έβαλε η Τσέλσι, καθώς επικράτησε με 1-0 της Σλάβια Πράγας εκτός έδρας, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα προκριματικά του Europa League.

Οι γηπεδούχοι στέκονταν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο ημίχρονο, αφού η Τσέλσι προσπαθούσε να σπάει την άμυνα τους και να ανοίξει το σκορ.

Οι “μπλέ” είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 25’ είχαν το πρώτο δοκάρι με τον Γουίλιαν. Βρέθηκε πολύ κοντά στο 0-1 η Τσέλσι με τον κεραυνό του Βραζιλιάνου, ενώ ήταν και η μόνη καλή στιγμή στο πρώτο μέρος.

Όσο περνούσε ο χρόνος η Τσέλσι πίεζε προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα των Τσέχων και στο 60’ έχασαν ακόμα μια  καλή ευκαιρία με τον Ρούντιγκερ να σουτάρει με το δεξί και τον τερματοφύλακα των Τσέχων να αποκρούει με το πόδι.

Στοχος των Λονδρέζων ήταν να πετύχει ένα γκολ εκτός έδρας, ώστε να έχει το προβάδισμα της πρόκρισης στη ρεβάνς στο «Στάνφορντ Μπρίτζ». Στο 85’ ο Γουίλιαν με σέντρα από δεξιά, βρήκε τον Αλόνσο και με κεφαλιά ψαράκι πέτυχε το 0-1 για την ομάδα του.

Σκορερ: 85’ Μ. Αλόνσο

Σλάβια Πράγας: Κολάρ, Μπορίλ, Κουφάλ, Ντέλι, Κραλ, Στοχ(65’ Ζμρχαλ), Ενγκαντέου-Εντγκαντουί, Μάζοπουστ(74’ Χουσμπαουερ), Σέβτσικ, Τραορέ, Ολαγίνκα(82’ Βανμπουρεν)

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέλτα, Αλόνσο, Ρίντιγκερ, Κρίστενσεν, Μπάρκλεϊ(75’ Λοφτους Τσικ), Κόβατσιτς(68’ Καντέ), Ζορζίνιο, Γουίλιαν, Ζιρού, Πέδρο(59’ Αζάρ)