Άλμα πρόκρισης για τις νυχτερίδες

Νικήτρια αναδείχθηκε η Βαλένθια κόντρα στη Βιγιαρεάλ με 3-1 στην έδρα της δεύτερης, στην πρώτη φάση των προημιτελικών του Europa League.

Η Βαλένθια πήρε… φωτιά στις καθυστερήσεις και έφυγε νικήτρια και με σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Ο αγώνας

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 6ο λεπτό η Βαλένθια άνοιξε το σκορ. Ο Παρέχο εκτέλεσε άστοχα το πέναλτι, ομως ο Γκουέδες πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους 0-1.

Αντιθέτως, ο Ιμπόρα κέρδισε πέναλτι στο 35’ και το επόμενο λεπτό ο Καθόρλα με εύστοχη εκτέλεση, έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Βας στο 90ο λεπτό, μετά από πάσα του Γκαγιά, πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ και έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

Φορτσάτη η Βαλένθια μετά το δεύτερο γκολ, έδωσε το τελειωτικό χτύπημα στη Βιγιαρεάλ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Γκουέδες, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Τσερίσεφ, διαμόρφωσε το τελικό 3-1, υπέρ της ομάδας του Μαρθελίνο

Κίτρινες: Καθόρλα, Γκαγιά, Σομπερόν, Κιντιγιά

Βιγιαρεάλ: Φερνάντεθ, Γκασπάρ (80’ Πεντράθα), Γκονθάλεθ, Ρουίθ, Κιντιγιά, Κασερες (72’ Μορλανες), Καθόρλα, Τσιγκουές, Ιμπόρα (67’ Μπάκα), Φορνάλς, Μορένο

Βαλένθια: Νέτο, Ρονκάλια (58’ Πιτσίνι), Γκαράι, Παουλίστα, Γκαγιά, Τόρες (61’ Κοκλέν), Παρέχο, Βας, Γκουέδες, Ροντρίγκο, Γκαμεϊρό (69’ Τσερίσεφ)