Έβερτον-Άρσεναλ: Πήρε το τρίποντο στις καθυστερήσεις η Έβερτον

Η Έβερτον έκανε την μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Άρσεναλ, επικρατώντας στις καθυστερήσεις στο «Γκούντισον Παρκ»

Η Άρσεναλ κρατούσε τη νίκη μέσα στο «Γκούντισον Παρκ» μέχρι το 79′, αλλά η Έβερτον κατάφερε να κάνει μεγάλη ανατροπή στα τελευταία δέκα λεπτά και πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 χάρη σε γκολ του Γκρέι στις καθυστερήσεις.

Μετά από 6 ήττες και δύο ισοπαλίες οι «εφοπλιστές» επέστρεψαν στις νίκες και «ανάσαναν» βαθμολογικά. Είχαν να γευτούν την χαρά της νίκης από τις 25/09 και το 2-0 επί της Νόριτς.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ ξεκίνησε πιο δυνατά στο ματς και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 44′, αλλά το γκολ του Ριτσάρλισον ακυρώθηκε ως οφσάιντ από το VAR. Ωστόσο, λίγο πριν την ανάπαυλα, η Άρσεναλ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με τον Όντεγκααρντ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 0-1 στο 45+2′.

Η Έβερτον μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρος, με τον Ριτσάρλισον να σκοράρει ξανά στο 58′, αλλά και πάλι το VAR ακυρώσε το γκολ του Βραζιλιάνου ως οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και δικαιώθηκαν, με τον Ριτσάρλισον να σκοράρει (χωρίς αυτή τη φορά να τον… ακυρώσει το VAR) κάνοντας το 1-1 στο 79′ για την Έβερτον.

Τα «ζαχαρωτά» έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή, με τον Γκρέι να πετυχαίνει τρομερό γκολ στο 90+2′ και να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του.

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Γκόντφρεϊ, Κιν, Μίνα (31’ Χολγκέιτ), Ντουκουρέ, Άλαν, Γκόρντον (87’ Ιβόμπι), Γκρέι, Τάουνσεντ (66’ Γκόμες), Ριτσάρλισον

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Τομιγιάσου, Τίρνεϊ (65’ Ταβάρες), Γκάμπριελ, Γουάιτ, Τζάκα, Παρτέι, Όντεγκααρντ, Μαρτινέλι (70’ Ενκετιά), Σακά, Λακαζέτ (85’ Ομπαμεγιάνγκ)