Ανάσα για την Έβερτον, σοβαρά τα αμυντικά λάθη της Τσέλσι

Στο ματς που άνοιξε την 16η αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ, η Έβερτον πήρε νίκη ανάσα με 3-1 από την Τσέλσι στο «Γκούντισον Παρκ».

Με τα ζαχαρωτά χωρίς τον Μάρκο Σίλβα στο πάγκο, αλλά με τον Ντάνκαν Φέργκισον στο τιμόνι, να εκμεταλλεύεται τα αμυντικά λάθη των μπλέ όπου είχαν την ανούσια κατοχή της μπάλας .

Στο πρώτο μέρος  οι γηπεδούχοι έπαιζαν με πολύ πάθος και δύναμη με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο 5’ με τον Ριτσάρλισον . Η ομάδα του Λαμπαρντ αν και είχε την κατοχή, και έφτανε μέχρι την περιοχή με τον Έϊμπραχαμ σε δυο περιπτώσεις, δεν μπορούσε  να απειλήσει ουσιαστικά  την εστία του Πικφορντ. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα οι Λονδρέζοι αύξησε την πίεση ωστόσο δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια. Το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα  του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ντάνκαν Φέργκισον, όπου έκανε ντέμπουτο στο πάγκο των γηπεδούχων, έκανε την πρώτη της επίσκεψη με την άστοχη κεφαλιά του Κάλβερτ-Λιούιν στο 47’. Λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 καθως εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των Λονδρέζων. Στο 51’ ο Κέπα μπλόκαρε το διαγώνιο σουτ του Ριτσάρλισον .

Στο 52’ ο Κόβατσιτς με καταπληκτικό ξαφνικό σουτ μείωσε σε 2-1, παρόλο που η Τσέλσι είχε την συντριπτική κατοχή της μπάλας δεν κατάφερε να βελτιώσει την αμυντική λειτουργία η οποία ήταν υπαίτια για το 3-1 με δράστη Κάλβερτ-Λιούιν στο 84’.  Το 3-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Πλέον η Έβερτον βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη με 17 βαθμούς ανεβαίνοντας στην 14η θέση, ενώ η Τσέλσι είναι στην 4η θέση με 29 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Έβερτον: Πίκφορντ – Κιν, Χόλγκεϊτ, Σιντιμπέ, Ντίνι (81’ Μπέινς) – Σίγκουρντσον, Σνάιντερλιν, Γουόλκοτ, Ιβόμπι – Κάλβερτ-Λιούιν, Ριτσάρλισον (70’ Ντέιβις)  .

Τσέλσι: Κέπα – Ζούμα, Κρίστενσεν, Τζέιμς (81’ Μπατσουάγι), Αθπιλικουέτα – Καντέ, Κόβασιτς – Μάουντ, Γουΐλιαν (70’ Χάντσον Οντόι)  , Πούλισιτς – Έϊμπραχαμ.