Μόνη της στην κορυφή η Λίβερπουλ-Εύκολη νίκη η Τότεναμ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Λίβερπουλ κόντρα στη Μπόρνμουθ, ενώ και η Τότεναμ πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπέρνλι. Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Γουότφορντ με την Κρίσταλ Πάλας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Premier League.

Μπόρνμουθ-Λίβερπουλ

Με ευκολία επικράτησε η Λίβερπουλ απέναντι στη Μπόρνμουθ με 3-0, στην έδρα της δεύτερης.

Η ομάδα του Κλοπ, έχοντας φτάσει τους 46 βαθμούς, παραμένει στην κορυφή του αγγλικού πρωταθλήματος, αυξάνοντας τη διαφορά της από τη δεύτερη Λέστερ. Αντίθετα, με μόλις 16 βαθμούς  Μπόρνμουθ βρίσκεται στη 15η θέση.

Ο Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν στο 35ο λεπτό άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τη Λίβερπουλ και εννέα λεπτά αργότερα ο Κεϊτά ήρθε να κάνει το 0-2. Το τελικό 0-3 το διαμόρφωσε ο Σαλάχ στο 54ο λεπτό.

Τότεναμ-Μπέρνλι

Την ίδια ώρα, ούτε η Τότεναμ δυσκολεύτηκε κόντρα στη Μπέρνλι, καθώς νίκησε με 5-0.

Η Τότεναμ με τους βαθμούς που απέσπασε από τη Μπέρνλι είναι 5η με 23 βαθμούς, ενώ η Μπέρνλι είναι 13η με 18 βαθμούς.

Με το.. καλησπέρα, μόλις στο 4ο λεπτό ο Κέιν έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και πέντε λεπτά αργότερα ο Μούρα έγραψε το 2-0. Ο Σον στο 32’ πέτυχε ένα όμορφο γκολ και ο Κέιν στο 54’ σημείωσε το 4-0. Το… τελειωτικό χτύπημα στους φιλοξενούμενους ήρθε στο 74’ από τον Σισοκό.

Γουότφορντ-Κρίσταλ Πάλας

Στο μηδέν «κόλλησε» η Γουότφορντ με τη Κρίσταλ Πάλας, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 0-0.

Με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας η Κρίσταλ Πάλας είναι 7η με 22 βαθμούς, ενώ με μόλις 9 βαθμούς η Γουότφορντ παραμένει στην τελευταία θέση του αγγλικού πρωταθλήματος.