Έβερτον – Λίβερπουλ: Ισόπαλο το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι στο  «Γκούντισον Παρκ».

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ ανάμεσα στην Λίβερπουλ με την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» για την 5η  αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ .

Στο πρώτο μέρος η κατοχή της μπάλας άνηκε στους φιλοξενούμενους ωστόσο και τα «ζαχαρωτά» από μεριά τους στέκονταν αρκετά καλά στο γήπεδο.  Οι «Κόκκινοι» μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και άνοιξαν πολύ νωρίς -μόλις 3’με το πλασέ του Μανέ μετά από γύρισμα του Ρόμπερτσον. Μετά το γκολ η Λίβερπουλ έκανε αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Φίρχιλ φαν Ντάικ δεν μπορούσε να συνεχίσει . Καθως τραυματίστηκε μετά από κακό μαρκάρισμα του Πίκφορντ, σε φάση που ήταν μη γενόμενη.

Με την συμπλήρωση 20΄ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 με την κεφαλιά του Μίκαελ  Κιν μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Χάμες Ροντρίγκες. Στο 25’ ο Πίκφορντ έσωσε την Έβερτον από τον κίνδυνο από το φάουλ του Αλεξάντερ Άρνολντ .

Στο 32’ o Κάρλο Αντσελότι έκανε αναγκαστική αλλαγή τον Κόλεμαν, λόγω τραυματισμού. Στην συνέχεια του αγώνα η Λίβερπουλ πίεσε για το δεύτερο γκολ, αλλά ο Μανέ στο 33’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του όταν το σουτ που επιχείρησε εντός περιοχής κατέληξε λίγο άουτ. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυναμικά και απείλησαν πρώτοι στο 59’ με το δοκάρι του Ρισάρλισον, έπειτα από την σέντρα του Χάμες Ροντρίγκες, Ο Κολομβιανός ήταν για ένα ακόμα ματς το πρώτο βιολί για την ομάδα του

Στο 72’ ο Σαλάχ  έβαλε έκανε το 1-2, όμως η χαρά δεν κράτησε για πολύ καθώς ο Κάλβετ-Λιούιν στο 81’ σημείωσε το 2-2 μην αφήνοντας  περιθώριο αντίδρασης στον Αντριάν.

Προς το φινάλε του αγώνα η Λίβερπουλ πίεσε και παρόλο που έπαιζε με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Ρισάρλισον στο 89′. Μάλιστα στις καθυστερήσεις η Λίβερπουλ με τον Χέντερσον έφτασαν στο γκολ  αλλά ο VAR το ακύρωσε διότι ο Μανέ ήταν σε αντικανονική θέση.Το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Μίνα, Κιν,Ντίνι, Ντουκουρέ, Άλαν, Γκόμες (72′ Σίγκουρντσον), Χάμες Ροντρίγκες, Κάλβερτ-Λιούιν, Ρισάρλισον

Λίβερπουλ: Αντριάν, Αλεξάντερ-Άρνολτν, Φαν Ντάικ (11′ Γκόμες), Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Αλκάνταρα, Χέντερσον, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνιο