Νικήτρια του Old Firm και πρωτοπόρος η Ρέιντζερς

Η Ρέιντζερς έφυγε με το διπλό από το “σπίτι” της Σέλτικ και παρέμεινε στην κορυφή της Scottish Premiership.

Η Ρέιντζερς εμφανίστηκε ανώτερη και πιο έτοιμη σε ένα από τα πιο γωνστά ντέρμπι στον πλανήτη και έφυγε με τη νίκη από το Σέλτικ Παρκ, έχοντας μπροστάρη τον… ασυγχώρητο Γκόλντσον, ο οποίος με δύο δικά του γκολ (9′, 54′) έριξε στο καναβάτσο την ομάδα του Βασίλη Μπάρκα.

Με αυτή τη νίκη οι “ατσάλινοι” παρέμειναν στην 1η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Νιλ Λένον έμεινε στην 2η θέση με 25 βαθμούς.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό, έχοντας την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν τις προυποθέσεις για ενδεχόμενη απειλή, καθώς η ομάδα του Τζέραρντ είχε κλείσει πολύ καλά τους χώρους.

Μόλις στο 9′ και χωρίς να έχει σημειωθεί κάποια τελική προσπάθεια, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1. Ο Ταβερνιέ με μια άψογη εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Γκόλντσον και εκείνος με μια δύσκολη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

“Τα αγόρια” προσπάθησαν να μην χάσουν την ψυχραιμία τους και να συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό σε όλο το πρώτο ημίχρονο, γυρνώντας την μπάλα υπομονετικά, όμως ήρθε η λήξη του πρώτου μέρους και δεν είχαν καταφέρει να πραγματοποιήσουν μια αξιοσημείωτη τελική.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε η Σέλτικ και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνο, με αποτέλεσμα να ζήσουν ότι και στο πρώτοτ 45λεπτο. Μόλις στο 55′ ο Γκόλντσον βρέθηκε με την μπάλα λίγο έξω από την μικρή περιοχή και με μια δεύτερη προσπάθεια έκανε το 2-0, διπλασιάζοντς και τα προσωπικά του τέρματα.

Στη συνέχεια ήταν αδύνατο για τους γηπεδούχους να επιστρέψουν, με τους “ατσάλινους” να έχουν πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα και να έχουν αποκτήσει τον πλήρη έλεγχο στην αναμέτρηση.

Με τη σωστή διαχείριση του χρόνου και την κατάλληλη άμυνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν με το διπλό από το Σέλτικ Παρκ και χωρίς να δεχθούν τέρμα.

Κίτρινες: Μπράουν, Ντάφι – Άρφιλντ, Μορέλος

Σέλτικ: Μπάρκας, Ντάφι, Αιέρ, Γουέλς (84′ Τέρνμπουλ), Φριμπόνγκ, Μπράουν, Εντσάμ (67′ Ρόγκιτς), ΜακΓκρέγκορ, Λαξάλτ (84′ Τέιλορ), Κλιμάλα (67′ Γκρίφιθς), Ελιονούσι (56′ Ατζέτι)

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Τβαερνιέ, Ελάντερ, Γκόλντσον, Μπαρίσιτς, Καμαρά, Ντέιβις, Άρφιλντ (90′ Αριμπό), Μπάρκερ (62′ Τζακ), Μορέλος (86′ Ιτέν), Κεντ