Serie A: Ελλάς… το μεγαλείο σου

Μεγάλη νίκη που την ανεβάζει στην 6η θέση πήρε στο «Ολίμπικο» η Βερόνα, καθώς στάθηκε όρθια απέναντι στη Λάτσιο.

Την εξαιρετική της πορεία έως τώρα στο πρωτάθλημα συνεχίζει η Βερόνα, που πέτυχε τεράστια νίκη στην πρωτεύουσα με 2-1 κόντρα στη Λάτσιο στο «Ολίμπικο». Στο παιχνίδι που έκλεισε το πρόγραμμα του Σαββάτου, για την 11η αγωνιστική της Serie A, η Ελλάς στάθηκε όρθια και νίκησε για πρώτη φορά, μετά από 7 σχεδόν χρόνια τους Λατσιάλι.

Η Ελλάς ανέβηκε στην 6η θέση του πίνακα, με 19 βαθμούς, ενώ η Λάτσιο έμεινε στους 17 και έπεσε στην 8η θέση.

Ματς χωρίς πολλές φάσεις, με σκληρά μαρκαρίσματα και αρκετή ένταση. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ, μετά το αυτογκόλ του Λαζάρι στο 45′. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο βρέθηκε να πατάει καλύτερα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Σκόρερ για τους Λατσιάλι ο Καϊσέδο, στο 56ο λεπτό, με όμορφο σουτ.

Η Βερόνα όμως πήρε και πάλι το προβάδισμα, στο 67′. Ο Ραντού έκανε λανθασμένο γύρισμα προς τον Ρέινα, ο Ταμέζε έκλεψε την μπάλα, πέρασε τον Ισπανό κίπερ και σκόραρε για το 2-1. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έψαξαν το τέρμα που θα τους χάριζε τον βαθμό, ωστόσο η σκληροτράχηλη άμυνα της Βερόνα δεν το επέτρεψε

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΡΙΝΟ Η ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Η ομάδα του Λούκα Γκότι μετά το τρίποντο στο «Ολίμπικο» κόντρα στην Λάτσιο, έφυγε και από την έδρα της Τορίνο με την νίκη, με σκορ 3-2. Το μαύρο χάλι της Τορίνο συνεχίζεται έχοντας να πάρει νίκη από την 4η αγωνιστική. Οι «ταύροι» έχουν μείνει στους 6 βαθμούς, στην 19η θέση, ενώ η Ουντινέζε βρίσκεται 10η με 13 πόντους.

Μάλιστα, μετά την ήττα από την Γιουβέντους στο Derby della Mole, έγινε «ντου» από οπαδούς της ομάδας στο προπονητικό κέντρο του συλλόγου, βάζοντας στο στόχαστρο άπαντες, ακόμη και τον πρόεδρο της ομάδας Κάιρο για την κακή αγωνιστική κατάσταση.

Στο αγωνιστικό σκέλος ο Πουσέτο στο 24ο λεπτό, έδωσε προβάδισμα στην Ουντινέζε, με το 0-1 να είναι και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος και το 54′, ο Ντε Πολ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Η Τορίνο έβγαλε αντίδραση και μέσα σε 2 μόλις λεπτά, έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Αρχικά ο Μπελότι στο 66′ και στην συνέχεια ο Μποναζόλι στο 67′ έκαναν το 2-2. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 69ο λεπτό ο Νεστορόφσκι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ουντινέζε, με το 2-3 να παραμείνει ως το τέλος.

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΡΑΓΟ ΚΡΟΤΟΝΕ

Το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα πήρε η Κροτόνε, που επικράτησε με 4-1 της Σπέτσια. Η ουραγός της βαθμολογίας, έφτασε τους 5 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Σπέτσια παρέμεινε στους 10.

Ο Μεσίας στο 7′ άνοιξε το σκορ, αλλά ο Φαρίας στο 18′ έκανε το 1-1, για την Σπέτσια. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι καθάρισαν μέσα σε επτά λεπτά την υπόθεση νίκη, με τα τέρμα των Ρέκα (49′) και Εντουάρντο Ενρίκε (56′). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με το δεύτερο, προσωπικό του γκολ ο Μεσίας στο 90+7′.

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Σασουόλο – Μπενεβέντο 1-0 (7′ πεν. Μπεράρντι)

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

Κροτόνε – Σπέτσια 4-1 (7′, 90+7′ Μεσίας, 49′ Ρέκα, 56′ Ε. Ενρίκε / 18′ Φαρίας)

Τορίνο – Ουντινέζε 2-3 (66′ Μπελότι, 67′ Μποναζόλι / 24′ Πεσούτο, 54′ Ντε Πολ, 69′ Νεστορόφσκι)

Λάτσιο – Βερόνα 1-2 (56′ Καϊσέδο / 45′ αυτ. Λαζάρι, 67′ Ταμέζε)