Έβερτον- Τότεναμ: Ισόπαλο το ντέρμπι στο Λίβερπουλ

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο Γκούντισον Παρκ μεταξύ της Έβερτον και της Τότεναμ, με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία.

Για την 32η αγωνιστική της Premier League, Έβερτον αναδείχτηκε ισόπαλη κόντρα στην Τότεναμ με 2-2, σε ένα μεγάλο ντέρμπι και βρίσκεται πλέον στην 8η θέση με 49 βαθμούς, ενώ τα “σπιρούνια” είναι στην 7η θέση, έχοντας μαζέψει 50 βαθμούς.

Για τα “Ζαχαρωτά” σκόρερ ήταν ο Σίγκουρντσον στο 31′ και 62′. Από την ομάδα του Μουρίνιο, τα γκολ πέτυχε ο Κέιν στο 27′ και στο 69′.

Η Έβερτον ξεκίνησε κάπως καλύτερα τον αγώνα και είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 23ο λεπτό της αναμέτρηση, όταν ο Ριτσάρλισον έκανε ωραία ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Γιορίς που απέκρουσε εντυπωσιακά.

Το γκολ όμως πέτυχε η Τότεναμ λίγο αργότερα, στο 27′, με τον Χάρι Κέιν, ο οποίας έγινε αποδέκτης μιας σέντρα και με ένα εξαιρετικό τελείωμα, νίκησε τον Πίκφορντ για το 0-1.

Το προβάδισμα δεν κράτησε για πολύ για τα “σπιρούνια” καθώς τέσσερα λεπτά μετά, στο 31′, ο Ρεγκιλόν υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι και ο Σίγκουρντσον που ανέλαβε την εκτέλεση, σκόραρε από τα έντεκα βήματα για το 1-1 της Έβερτον.

Τα “Ζαχαρωτά” στο 38ο λεπτό έφτασαν κοντά σε δεύτερο τέρμα, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων σταμάτησε την προσπάθεια του Χάμες Ροντρίγκες, ο οποίος εξασφάλισε χώρο στην περιοχή και εκτέλεσε. Λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου, στο 45+2′, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έφυγε από τον Γιορίς και ο Γκόντφρεϊ έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία, στέλνοντας την κεφαλιά που έκανε σε κενή εστία, άουτ. Το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τότεναμ μπήκε καλύτερα και απείλησε δύο φορές, πρώτα στο 52ο λεπτό με τον Σον, ο οποίος εξαπέλυσε ένα σουτ από καλό σημείο, όμως ο Πίκφορντ έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε, ενώ η άλλη φάση ήταν μια κεφαλιά του Αλντερβάιρελντ από κόρνερ που κατέληξε πολύ ψηλά, άουτ.

Παρά την επιθετική διάθεση των “σπιρουνιών”, το γκολ το βρήκε η Έβερτον στο 62′, όταν ο νεοεισελθών Κόουλμαν έστρωσε στον Σίγκουρντσον, ο οποίος εκτέλεσε από πλεονεκτική θέση και σκόραρε, φέρνοντας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα το ματς τούμπα και έκανε το 2-1 για την ομάδα του Αντσελότι.

Στο 69′ η Τότεναμ απάντησε ξανά, πάλι με τον Κέιν που ήταν σε σωστό σημείο μέσα στην περιοχή για να πάρει ένα ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 72′, ο Λούκας Μόουρα σέντραρε και ο Κέιν έπιασε την κεφαλιά, όμως η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο. Η τελευταία φάση του παιχνιδιού έγινε στο 85ο λεπτό με σουτ του Ριτσάρλισον από μέση απόσταση, το οποίο κατέληξε ελάχιστα άουτ. Το 2-2 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: 7′ Χόιμπιεργκ, 21′ Ντέιβις

Έβερτον (Αντσελότι): Πίκφορντ, Ντιν, Κιν, Χολγκέιτ, Γκόντφρεϊ, Ντέιβις (84′ Κινγκ), Άλαν, Ροντρίγκεζ, Σίγκουρντσον, Ιβόμπι (61′ Κόουλμαν), Ριτσάρλισον.

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Ροντόν, Ντάιερ, Ρεγκιλόν (64′ Λούκας Μόουρα), Οριέ, Χόιμπιεργκ, Ντομπελέ (64′ Λαμέλα), Σισοκό, Σον, Κέιν (90+3′ Ντέλε Άλι).