Έβγαλε χαρακτήρα και συνεχίζει να ελπίζει

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε  για την 24η αγωνιστική της ευρωλίγκας με 99-80 της Γκραν Κανάρια  στην Ισπανία και πήρε την  πρώτη από τις νίκες που χρειάζεται ώστε να προκριθεί στα πλει-οφ της φετινής διοργάνωσης.

Πλέον το «Τριφύλλι» ανέβηκε στο 11-13 και συνεχίζει να ελπίζει ότι θα προλάβει το τρένο της 8αδας, ενώ η Γκραν Κανάρια υποχώρησε στο 6-19.

Βέβαια η νίκη της ομάδας του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ δεν θα έχει καμία σημασία αν οι “πράσινοι”δεν πάρουν την νίκη και στον επόμενο αγώνα κόντρα στην Νταρουσάφακα καθώς κάθε αναμέτρηση θεωρείται τελικός για τους πρωταθλητές.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση και δεν επέτρεψε στην Γκραν Κανάρια να τρέξει και να επιβάλει το ρυθμό της.

Σημείο κλειδί του αγώνα η δεύτερη περίοδος όταν οι πρωταθλητές Ελλάδας “έτρεξαν” ένα σερί 16-0 και μετέτρεψαν το εις βάρος τους 32-28 στο 32-44 με το οποίο μπήκαν οι βάσεις για την τελική επικράτηση και το ρόζ φύλλο αγώνα.

Ηγέτης ξανά ο Νικ Καλάθης (17 πόντοι απο 5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλλά και εξι λάθη), όμως οι Λάνγκφορντ (18 πόντοι από 3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 3/4 βολές σε 21 λεπτά), Αντετοκούνμπο (ρεκόρ καριέρας με 16 πόντους από 8/9 δίποντα) και Παπαγιάννης (ρεκόρ καριέρας με 14 πόντους από 7/8 δίποντα) ήταν οι τρεις που έκαναν τη διαφορά στη Gran Canaria Arena.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά  στην αναμέτρηση προσπαθώντας η μία να επιβάλει το ρυθμό στην άλλη με την Γκραν Κανάρια να προηγείται στο πρώτο πεντάλεπτο με 11-10. Το δεύτερο πεντάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τις ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία και τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα στο τέλος και να προηγείται με 28-26 στο τέλος της περιόδου.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στη δεύτερη περίοδο και βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση «έτρεξαν» ένα σερί 16-0 και προηγήθηκαν με 44-32. Σε εκείνο το σημείο η Γκραν Κανάρια προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και κατάφερε εν μέρει να απαντήσει και να μειώσει , χάρις σε ένα 8-0 στους πόντους(40-44). Ο Παναθηναϊκός όμως μπόρεσε και διατήρησε την υπέρ του διαφορά μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου(45-50).

To δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά και να ισοφαρίζουν στο 23’ σε 55-55 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε όμως απαντήσεις και πήρε και πάλι το προβάδισμα με 59-55 στο 25’,ενώ λίγο αργότερα ο Παπαγιάννης με ωραίο καλάθι έγραψε το 62-57 γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή της Γκραν Κανάρια να ζητήσει ταιμ αουτ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας όμως ήταν πολύ συγκεντρωμένοι και δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στην Κανάρια με αποτέλεσμα το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει να προηγούνται με 7(64-71) και να δείχνουν αποφασισμένοι να πάρουν την πολύ σημαντική νίκη.

Ο Κιλπάτρικ με 4 συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 12 πόντων στον Παναθηναικό(68-80) που έδειχνε ότι σε εκείνο το σημείο του αγώνα ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Με το νερό να είχε μπει στο αυλάκι ο Παναθηναϊκός έκανε ο,τι ήθελε στο παρκέ ανεβάζοντας και άλλο τη διαφορά(69-84) στο  34΄. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα κάτι που τους βοηθούσε να διατηρούν ένα άνετο προβάδισμα(75-86 στο 37’). Στα τελευταία λεπτά η κατάσταση δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να παίρνει την νίκη με 99-80.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Λάτισεβς, Ουντιάνσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-28, 45-50, 66-73,

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρθία): Γουίλι 16 (6/10 δίποντα, 4/4 βολές), Όλιβερ 2, Χάνα 8, Έρικσον 11 (1), Βένε 5 (1), Μπαλβιν, Παουλί, Ραμπασέδα 21 (5/8 τρίποντα), Στρόμπερι 2, Ραντίτσεβιτς 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Τζέφερσον 2, Τιλί 8 (3/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Λάνγκφορντ 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολες, 2 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (1), Γκιστ 8 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 4, Κιλπάτρικ 8 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Καλάθης 17 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Αντετοκούνμπο 16 (8/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Γκραν Κανάρια: 20/41 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 16/23 βολές, 30 ριμπάουντ (13 αμυντικά – 17 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 36/47 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Γκραν Κανάρια θα παίξει στο Κάουνας με τη Ζάλγκιρις (7/3 στις 20:00), ενώ ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Νταρουσάφακα (7/3 στις 19:15).