Πανηγυρικά στον τελικό η Βαλένθια

H Bαλένθια επικράτησε με 1-0 (συνολικό σκορ 3-2) της Μπέτις στο Μεστάγια, στη ρεβάνς των ημιτελικών του κυπέλλου Ισπανίας.

Με το γκολ του Ροντρίγκο, οι «νυχτερίδες» πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Copa del Rey που θα διεξαχθεί στο Βιγιαμαρίν, όπου θα βρει αντίπαλο την πολυνίκη του θεσμού Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Μαρθελίνο έπαιξε ”έξυπνα” και όπως έπρεπε, για να καταφέρει να προκριθεί, κλειδώνοντας την Μπέτις που είχε ανούσια κατοχή της μπάλας και δεν κατάφερε να κάνει σκοράρει, ώστε να έχει ελπίδες.

Η Μπέτις είχε την κατοχή και έψαξε το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα της πρόκρισης, χαρακτηριστικό παράδειγμα το ποσοστό της κατοχής που στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν 21%-79%.

Στο 22ο λεπτό ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για την Μπέτις. Ο Χοακίν από τα δεξιά, εκτέλεσε το φάουλ από επικίνδυνο σημείο, με τον Χάιμε να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Η συνέχεια ήταν στο ίδιο μοτίβο, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν το γκολ που θα τους βάλει στο παιχνίδι και με την Βαλένθια να κλείνει τους χώρους στην άμυνα της και να προσπαθεί κυρίως με αντεπιθέσεις να απειλήσει. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βαλένθια κατάφερε να προηγηθεί στο 56ο λεπτό. Ο Πιτσίνι με όμορφη πάσα, έβγαλε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Μπέτις τον Γκαμέιρο, με τον Γάλλο επιθετικό να δίνει στα αριστερά στον Ροντρίγκο, ο οποίος μπροστά από το τέρμα, πλάσαρε εύκολα για το 1-0.

Στο 68ο λεπτό η Μπέτις είχε καλή στιγμή με τον Χοακίν να σεντράρει από δεξιά και ο Μεντί έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της η Βαλένθια κράτησε το υπέρ της σκορ και έπαιζε με τον χρόνο, με την Μπέτις να μην μπορεί να βρει διάδρομο προς τα δίχτυα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε αυξήσει την πίεσή της η Μπέτις,με κυριότερη ευκαιρία στο 86’ με το σουτ του Κανάλες που απέκρουσε ο Ντομενέκ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τις νυχτερίδες να προκρίνονται στον τελικό.

Κίτρινες: Παουλίστα, Ντομενέκ – Χοακίν

Βαλένθια (Μαρθελίνο): Ντομενέκ, Πιτσίνι, Παουλίστα, Ρονκάλια, Γκαγιά, Βας (75’ Σολέρ), Παρέχο, Κοκελίν, Γκέδες, Ροντρίγκο (68’ Τσερίσεφ), Γκαμέιρο (85’ Ντιακαμπί)

Μπέτις (Γκαρσία): Ρόμπλες, Μαντι, Μπαρτρά, Σίδνεϊ (85′ Φενταλ), Γκερέρο (65’ Μορόν), Λο Σέλσο, Καρβάλιο, Κανάλες, Γκουαρντάδο (78’ Τέγιο), Ροντρίγκες, Χοακίν