Ευρωμπάσκετ 2022: Τα αποτελέσματα της ημέρας

Με τις αναμετρήσεις για τον 3ο και 4ο όμιλο ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική του ευρωμπάσκετ.

Η Εθνική μας ομάδα με επική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο τα τελευταία λεπτά σε άμυνα και επίθεση νίκησε με 89-85 την Κροατία στην πρεμιέρα της στο φετινό ευρωμπάσκετ. Εκτός του Γιάννη Αντετοκούνμπο μυθική εμφάνιση πραγματοποιήσε και ο Ντάιλερ Ντόρσει.

Λίγο αργότερα η οικοδέσποινα Ιταλία με τους Ντατόμε και Φοντέκιο να κάνουν όργια στο παρκέ νίκησε με 83-62 την Εσθονία  και ξεκίνησε ιδανικά στο ευρωμπάσκετ.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία για τον 3ο όμιλο η Ουκρανία ισοπέδωσε την Μεγάλη Βρετανία με το τελικό 90-61 να πιστοποιεί την διαφορά κλάσης των δύο ομάδων.

Για τον 4ο όμιλο της διοργάνωσης η Πολωνία νίκησε την Τσεχία στην Πράγα με 99-84 έχοντας ως μεγάλους πρωταγωνιστές τους Πόντικά και Σλότερ.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, οι Φινλανδοί του εξαιρετικού Λάουρι Μάρκανεν έχασαν διαφορά 14 πόντων, με την οποία προηγήθηκαν στο ξεκίνημα, για να ηττηθούν τελικά από τον επίσης τρομερό Ντάνι Αβντίγια και το Ισραήλ στην παράταση με 89-87.

Τέλος η Σερβία δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει της Ολλανδίας, σκοράροντας από την πρώτη κιόλας περίοδο 31 πόντους. Ο Γιόκιτς και η παρέα του έκαναν πάρτι με τον δείκτη του σκορ να σταματά τελικά στο 100-76.