Ευρωλίγκα: Άνετα η Ρεάλ, δυσκολεύτηκε η ΤΣΣΚΑ

Με δύο μόλις αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η “κουτσουρεμένη” λόγω Κορονοϊου 21η αγωνιστική της ευρωλίγκας.

Δύο αναμετρήσεις περιλάμβανε το δεύτερο μέρος του προγράμματος της 21ης αγωνιστικής της ευρωλίγκας. Ο κορονοϊός γονάτισε τις ομάδες με την ευρωλίγκα να αναβάλει αρκετές αναμετρήσεις.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βιλερμπάν 90-83

Στους αγώνες που έγιναν η ΤΣΣΚΑ, λίγες μέρες μετά την άνετη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Βιλερμπάν αλλά τελικά επικράτησε χάρις στους Σβέντ και Χάκετ με 90-83.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι καθ όλη τη διάρκεια της με την ΤΣΣΚΑ να ξεφεύγει  με +11  μόλις στην τελευταία περίοδο  και να φτάνει εν τέλει στην νίκη και στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ντάνιελ Χάκετ με 27 πόντους και άψογα στατιστικά ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ με τον Αλεξέι Σβέντ να τον ακολουθεί με 17. Από τη Βιλερμπάν ο Οκόμπο είχε 15 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ – Κορομηλάς – Αλιάγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 40-39, 61-61, 90-83.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 2, Μπολομπόι, Ούχοφ 6 (2), Χάκετ 27 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος), Φόγκτμαν 3 (3 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6, Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 16 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουρμπάνοφ 1, Σβεντ 17 (4/9 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 15 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Τζόουνς 12 (1), Καουντί 7 (4 ριμπάουντ), Λακόμπ 4, Ντιό 3 (1), Νάιτ 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιστ 14 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 5, Οσετκόφσκι 5, Στραζέλ 2, Αντετοκούνμπο.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπασκόνια 89-74

Στην Μαδρίτη η Ρεάλ, χωρίς να αντιμετωπίσει απολύτως κανένα πρόβλημα, νίκησε στον Ισπανικό εμφύλιο την Μπασκόνια με 89-74 και συνεχίζει να καταδιώκει την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ ήθελε να καθαρίσει το ματς από την αρχή και το κατάφερε. Οι γηπεδούχοι πήρα το προβάδισμα από την αρχή και χωρίς να δυσκολευτούν έφτασαν άνετα και εύκολα στην νίκη.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν οι παίκτες του Λάσο πήραν προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με +15(50-35) βάζοντας τέλος στην σεμνή τελετή.

Πρώτος και καλύτερος για την Ρεάλ ο Γιαμπουσέλε με 17 πόντους και 7/7 δίποντα με τον Ράντολφ να σημειώνει double-double με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Γιόβτσιτς – Βικλίτσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-27, 50-35, 69-50, 89-74.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος, Κοζέρ 7 (1), Ράντολφ 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Ερτέλ 3 (1), Αμπάλρδε 15 (2), Χάνγκα, Πουαριέ 11 (8 ριμπάουντ), Γιουλ 3 (1/4 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 17 (7/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 10 (2).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Πίτερς Λ. 6, Μπάλντουιν 16 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ασίστ, 4 λάθη), Σεντεκέρσκις 4, Γκρέιντζερ 8 (0/3 τρίποντα), Φοντέκιο 2 (1/5 σουτ), Ίνοκ 11 (5/8 δίποντα, 1/2 βολές), Κοστέλο 9 (2), Πίτερς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκεντράιτις 10 (2), Κούρουτς.