Bundesliga: Νίκη στο ρελαντί για τη Ντόρτμουντ

Με πρωταγωνιστή τον Μενιέ, η Ντόρτμουντ νίκησε από το “ημίχρονο” την Φράιμπουργκ.

Στην αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga, στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ η Ντόρτμουντ επικράτησε εύκολα με 5-1 της Φράιμπουργκ και μείωσε στους τρεις βαθμούς από τη Μπάγερν Μονάχου που αντιμετωπίζει την Κολωνία στις όχθες του Ρήνου.

Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν με τον Μενιέ στο 14ο λεπτό. Η Μπορούσια κέρδισε κόρνερ, ο Μπραντ ανέλαβε την εκτέλεση, ο Μενιέ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ντόρτμουντ έκανε δύο τα τέρματα της με τον Μενιέ να σκοράρει εκ νέου στο 29ο λεπτό. Ο Βέλγος σε μια φάση που παρομοίαζε με αυτή του πρώτου τέρματος, κέρδισε του αντιπάλους του στην μικρή περιοχή ύστερα από κόρνερ του Μπραντ και πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση. Ο Βέλγος με αυτό το τέρμα σκόραρε πάνω από ένα τέρμα σε αναμέτρηση για πρώτη φορά από τις 31/8/17 σε μια αναμέτρηση του Βελγίου με το Γιβραλτάρ με τον ακραίο αμυντικό της Ντόρτμουντ να πετυχαίνει χαφ τρικ ενώ σε συλλογικό επίπεδο έχει πετύχει δύο τέρματα τον μακρινό Οκτωβρίου του 2010 κόντρα στην Λιέγη με την φανέλα της Βιρτόν.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου το συγκρότημα του Ρόζε είχε και τρίτο τέρμα με δράστη αυτή την φορά τον Έρλινγκ Χάαλαντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Νορβηγός εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μπέλινγχαμ και υπέροχο τελείωμα νίκησε τον Άπχοφ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να αντιδράσουν και το κατάφεραν στο 61ο λεπτό με τον Ντεμίροβιτς. Ο επιθετικός της Φράιμπουργκ πήρε το ριμπάουντ μετά την προσπάθεια του Σάλαϊ και την επέμβαση του Κόμπελ σπρώχνοντας την μπάλα σε κενή εστία.

Ο Χάαλαντ βάλθηκε να επισκιάσει τα δύο γκολ του Μενιέ και σκόραρε δεύτερη φορά στο 75′ με υποδειγματικό πλασέ σε τετ α τετ που τον έβγαλε η μπαλιά του Νταχούντ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Γερμανός από δημιουργός έγινε σκόρερ και συνεργάστηκε τον Σουλτζ για το τελικό 5-1.

Σκόρερ: 14′,29′ Μενιέ, 45+1′,75′ Χάαλαντ – 61′ Ντεμίροβιτς

Κίτρινες: 76′ Μπραντ, 88′ Χάαλαντ

Ντόρτμουντ (Ρόζε): Κόμπελ, Τσαν (46′ Ακάνζι), Χούμελς, Γκερέιρο (71′ Σουλτζ), Μενιέ (76′ Βολφ), Νταχούντ, Μπραντ, Μπέλινγχαμ (84′ Βίτσελ), Μάλεν, Ρόις (71′ Αζάρ), Χάαλαντ

Φράιμπουργκ (Στριχ): Άπχοφ, Γκιντέρ, Γκούλντερ, Λίεχαρτ, Κούμπλερ, Χόφλερ, Χάμπερερ (65′ Κέιτελ), Σάλαϊ (65′ Βάισχαπτ), Γκρίφο (46′ Σάντε), Γεόνγκ (46′ Ντεμίροβιτς), Χόλερ (81′ Πέτερσεν)