Ευρωλίγκα: Στην παράταση η Ρεάλ, νίκη οχτάδας ο Ερυθρός Αστέρας, ελπίζει για πλέι-οφ η Μπασκόνια

Με νίκες των Ρεάλ, Ερυθρού Αστέρα και Μπασκόνια συνεχίστηκε η 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Πολύ σημαντική πέτυχε, μετά από 4 σερί ήττες, η Ρεάλ η οποία επικράτησε στην παράταση με 92-88 της Αρμάνι Μιλάνο και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για τη 2η θέση.

Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7 πόντους 2, 5 λεπτα πριν το τέλος δεν τα έβαλαν κάτω και σύμμαχο την ενέργεια στην άμυνα κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι.

Από την άλλη, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα έκαναν ό,τι χρειαζόταν για να χάσουν το παιχνίδι, αφού στο τελευταίο ενάμιση λεπτό υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς – Βίλιους – Μπισάνγκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 41-41, 64-64, 81-81κ.α., 92-88α’ παρ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 12 (5/8 δίποντα, 2/2βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ερτέλ 8 (2), Ρούντι 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αμπάλδε 3 (1/5 σουτ), Χάνγκα 2, Ντεκ 15 (6/6 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Πουαριέ 4 (4 ριμπάουντ), Ταβάρες 6 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιουλ 20 (5/7 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 1/1 βολή), Γιαμπουσέλε 16 (4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Τόμπκινς 4.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 18 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκραντ 5 (1), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι 2, Χολ 21 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Ντιλέινι 8 (3/14 σουτ, 2/6 βολές, 6 ασίστ), Μήτογλου 6 (4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπαλντάσο, Ντάνιελς 10 (3/4 τρίποντα), Αλβίτι 8 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς 8 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ερυθρός Αστέρας-Μακάμπι Τελ Αβίβ 84-77

Την 4η σερί του νίκη πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας που επικράτησε με 84-77 της Μακάμπι Τέλ Αβιβ και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την είσοδο στα πλέι-οφ της ευρωλίγκας.

Οι Σέρβοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα το οποίο το διατήρησαν μέχρι τέλους φτάνοντας στην νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα.

Σημείο κλειδί της νίκης του Ερυθρού Αστέρα ήταν η υπεροχή του στα ριμπάουντ με τους γηπεδούχους να έχουν συνολικά 42 εκ των οποίων τα 18 επιθετικά κάτι που μεταφράστηκε σε παραπάνω επιθέσεις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Πέρεθ – Περάντι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-10, 42-39, 66-60, 84-77.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 2, Γουόλτερς 12 (2), Νταβίντοβατς 5 (1), Μίτροβιτς 6 (6 ριμπάουντ), Λάζιτς 3 (1/6 σουτ), Κάλινιτς 15 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόμπριτς 10 (2), Χόλινς 11 (1), Ιβάνοβιτς 7 (2/6 τρίποντα), Γουάιτ 5 (1/4 τρίποντα), Κούζμιτς 8 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Νεβέν): Γουίλμπεκιν 14 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Έβανς 4, Καλέιρο, Γουίλιαμς 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρέινολντς 4 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ντιμπαρτολομέο 6 (1), Τόμας 2 (5 ριμπάουντ), Νάναλι 24 (3/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζίζιτς 10 (5/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ).

Βιλερμπάν-Μπασκόνια 69-72

Στη Γαλλία η Μπασκόνια νίκησε με 72-69 τη Βιλερμπάν και ελπίζει ότι θα καταφέρει έστω και στο τέλος να βρεθεί μέσα στην πρώτη 8αδα της ευρωλίγκας.

Πλέον οι Βάσκοι απέχουν δύο μόνο νίκες από την οκτάδα και ευελπιστούν, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση με την Άλμπα ,ότι θα προλάβουν να καλύψουν το χαμένο έδαφος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Χόρντοφ – Ομπρκνέζεβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 30-33, 47-51, 69-72.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Γουεμπανιάμα 9 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λακόμπ 16 (8/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιό 5 (1/4 τρίποντα), Νάιτ 2 (1/7 σουτ, 0/2 βολές), Γκιστ 6, Οσετκόφσκι 3 (1/5 σουτ, 1/1 βολή), Λάιτι 11 (2)κ, Χάουαρντ (0/3 σουτ), Στραζέλ 9 (1), Αντετοκούνμπο 8 (4/5 δίποντα).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Ραϊέστε 2, Μπάλντουιν 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σεντεκέρσκις, Μαρίνκβιτς 5 (1), Φοντέκιο 12 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Ίνοκ 5, Κοστέλο 13 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 17 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 4 (1/5 σουτ), Κούρουτς.