Ολυμπιακός: Πλήρωσε την κακή άμυνα και ηττήθηκε στη Γερμανία

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να δραπετεύσει από τη Γερμανία, καθώς ηττήθηκε από την Άλμπα Βερολίνου στην 29η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πιάσει την απόδοση που έπρεπε και ηττήθηκε από την Άλμπα Βερολίνου με 90-75, για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Η Άλμπα Βερολίνου φάνηκε να έχει το πάνω χέρι της αναμέτρησης από την αρχή, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να την κοντράρει, χωρίς όμως να το καταφέρνει. Η διαφορά ανέβηκε αισθητά με τους Γερμανούς να τελειώνουν το ματς 3 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, όταν έφτασαν τη διαφορά στο +17, με το σκορ στο 85-68. Ο Ολυμπιακός τελικά ηττήθηκε από την Άλμπα Βερολίνου με 90-75.

Τη μεγαλύτερη ζημιά από τους Γερμανούς την έκανε ο Λο με 27 πόντους, με τον Σμιθ να είχε 15 πόντους. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Βεζένκοφ και Μάρτιν με 19 και 17 πόντους.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να κοντράρει την την Άλμπα, η οποία μπήκε στο ματς με καλύτερη εικόνα επιθετικά, 11-6 (5’). Οι Πειραιώτες κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ σε 14-17, με το πρώτο δεκάλεπτο ωστόσο να τελειώνει με το σκορ στο 16-17.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έδειχνε να “γέρνει” υπέρ του Ολυμπιακού έχοντας τον έλεγχο στο σκορ, 24-28 (15’). Οι Γερμανοί στη συνέχεια κατάφεραν να ξαναπάρουν τον έλεγχο του αγώνα και να ξεφύγουν μπροστά με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 37-30, έπειτα από επιμέρους σκορ 13-2.

Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με την Άλμπα να φαίνεται να έχει τον πλήρη έλεγχο, με το σκορ αρχικά να είναι στο 50-44 (24’). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ανένδοτοι και δεν το επέτρεψαν, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι το 57-51.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έδειχνε να είναι και το πιο καταστροφικό για τον Ολυμπιακό, καθώς η Άλμπα Βερολίνου κατάφερε να φύγει μπροστά με 9 πόντους. Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε κι άλλο με τους Γερμανούς να φτάνουν το σκορ στο 85-68 (37’). Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 27 (5/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντα Σίλβα 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σμιθ 15 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Ντέλοου 5 (1), Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Κουμάτζε 4, Τίμαν 6, Σίκμα 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλατ 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Λάμερς 8 (4/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1 τρίποντο, 0 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 11 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 6 (2/7 σουτ, 10 ασίστ, 1 λάθος), Μάρτιν 17 (8/10 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 19 (6/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 4 (0/6 σουτ, 4/4 βολές)