Ευρωλίγκα: Ξέρανε την Παρτίζαν η Αρμάνι, εύκολα η Μπασκόνια την Άλμπα

Παναθηναϊκός, Αρμάνι Μιλάνο και Άλμπα ήταν οι ομάδες που πήραν τα 3 τελευταία ρόζ φύλλα της 28ης αγωνιστικής της ευρωλίγκας.

Με τρεις αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η 28η αγωνιστική της ευρωλίγκας με τους Παναθηναϊκό, Αρμάνι Μιλάνο και Μπασκόνια να επικρατούν και να κατακτούν τα ροζ φύλλα αγώνα.

Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με κορυφαίο του παρκέ τον Τζεράια Γκράντ ο οποίος έκανε ρεκορ πόντων σε ματς ευρωλίγκας νίκησε με 85-67 τη Βιλερμπάν και πάει στο ΣΕΦ την επόμενη αγωνιστική για να κλειδώσει όχι μόνο την πρόκριση στα πλέι-οφ αλλά και ενδεχομένως θέση στην τελική τετράδα.

Στο Μιλάνο η Αρμάνι με καλάθι μπάζερ μπίτερ από τον Νέιπιερ στα 5,3” πριν το τέλος λύγισε την Παρτίζαν με 85-83 και παρέμεινε ζωντανή στην μάχη εισόδου στα play-inn της διοργάνωσης.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα, μετά τον καταλυτικό Νέιπιερ, αναδείχθηκε ο Σιλντς με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Μίροτιτς να αριθμεί 19 ακόμα πόντους.

Για την Παρτίζαν ξεχώρισε ο Αβράμοβιτς με 19 πόντους και 3 ασίστ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Καμπόκλο με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στη Βασκόνια τέλος η Μπασκόνια δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου και παίρνοντας από το ξεκίνημα του αγώνα το μομέντουν στα χέρια της έφτασε άνετα στην νίκη με 88-71 που την ανέβασε στο 15-13.