Serie A: Νάπολι και Τορίνο μοιράστηκαν βαθμούς

Η Νάπολι αναδείχθηκε ισόπαλη στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με την Τορίνο.

Για την 28η αγωνιστική του Ιταλικού, η Νάπολι έμεινε στο 1-1 με την Τορίνο.  Η Νάπολι παρέμεινε αήττητη για 6ο ματς εντός κι εκτός των συνόρων (2-4-0), ωστόσο, ο ένας βαθμός δεν μπορεί να θεωρηθεί επιτυχία απέναντι στην «αδιάφορη» επί της ουσίας, Τορίνο. Οι «παρτενοπέι»  έφτασαν  τους 44 βαθμούς, αλλά βρίσκεται με ματς περισσότερο στο -7 από την 4η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νάπολι είχε την κατοχή της μπάλας και περισσότερες ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους Οσιμέν και Κβαρατσκέλια, όμως ο κιπερ της Τορίνο ήταν σε ετοιμότητα. Η «γκρανάτα»  στηριζόταν  στις αντεπιθέσεις.

Στο 41’ το φάουλ του Ροντρίγκεζ σταμάτησε στο δοκάρι. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Ναπολιτάνοι μπήκαν αρκετά δυναμικά και προσπαθούσαν να βρουν το γκολ. Στο 62’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κβαρατσκέλια έπειτα από την συνεργασία με τον Μάριο Ρουί. Η Τορίνο απάντησε στο 65’  με το φοβερό ανάποδο ψαλίδι του Σανάμπρια.

Ο Οσιμέν στο 77’ προσπάθησε να κάνει το 2-1 αλλά δεν τα κατάφερε στην συνεχεια το ματς έπεσαν οι ρυθμοί και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.