Εξαιρετική Κολωνία “καθάρισε” την ανύπαρκτη Σάλκε

Η Κολωνία επικράτησε της Σάλκε με 3-0 στο Ράιν Ενεργκί για την 24η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα του Μάρκους Γκίσντολ πραγματοποίησε μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση και έφτασε σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, σε αντίθεση με τους “ανθρακωρύχους” που γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα και χωρίς να πετύχουν τέρμα.

Οι “τράγοι” με αυτή τη νίκη σκαρφάλωσαν στην 10η θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς και μπορούν να ελπίζουν σε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, αν συνεχίσουν να εμφανίζονται τόσο καλοί, ενώ η ομάδα του Ντέιβιντ Βάγκνερ βρέθηκε στην 6η θέση με 36 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7′ με τον Χέκτορ, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Ωστόσο, 2 λεπτά μετά, στο 9′, έκαναν το 1-0 με κεφαλιά του Μπόρναου.

Στο 39′ ο Κόρντομπα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και έκανε το 2-0 με ένα τελείωμα ακριβείας, φτάνοντας τα 10 τέρματα την φετινή σεζόν.

Στο 75′ ο Κάιντς πέρασε τρεις αντιπάλους, εξαπέλυσε ένα σουτ και η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Νίμπελ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Κίτρινες: Κόρντομπα – Σεπφ, Μπουργκστάλερ

Κολωνία: Χορν, Σμιτς, Χέκτορ, Κόρντομπα (78′ Μοντέστε), Εχιζίμπουε, Ρετζμπέκαι, Σκίρι, Κάιντς (85′ Τίελμαν), Μπόρναου, Λείστνερ, Γιάκομπς (76′ Ντρέξλερ)

Σάλκε: Νίμπελ, ΜακΚένι, Κάμπακ (29′ Τοντιμπό), Νάστασιτς, Ραμάν, Γκρεγκόριτς (59′ Μπουργκστάλερ), Μπουτζελάμπ (74′ Κουτούτσου), Κένι, Οτσίπκα, Χαρίτ, Σεπφ