‘Έσπασε το αήττητο της Λίβερπουλ η Γουότφορντ!

Αήττητο τέλος για την Λίβερπουλ. Για την 28η αγωνιστική της Premier League, η Γουότφορντ υποδέχτηκε την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, με τους γηπεδούχους να επικρατούν εύκολα με 3-0 και να σπάνε το αήττητο των “κόκκινων”.

Σε ένα πρώτο πολύ κακό ημίχρονο με λίγες φάσεις, η Λίβερπουλ είχε την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες της Γουότφορντ ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη και κατάφεραν χάρις στον Σαρ να πάρουν μέσα σε έξι λεπτά προβάδισμα με δύο γκολ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν και στο 72ο λεπτό ο Ντίνι ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των γηπεδούχων που πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη κόντρα στους πρωτοπόρους της Premier League.

Πλέον η Γουότφορντ ανέβηκε στους 27 βαθμούς και βρίσκεται στην 18η θέση, ενώ η Λιβερπουλ παραμένει πρώτη με 79 βαθμούς, 22 περισσότερους από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Επόμενη αναμέτρηση για τη Γουότφορντ είναι το επόμενο Σάββατο, εκτός έδρας κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, ενώ για τη Λίβερπουλ την Τρίτη κόντρα στην Τσέλσι για τον 5ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Πρώτη φάση στο παιχνίδι στο 5ο λεπτό με το σουτ του Ντεολοφέου εκτός περιοχής, που δεν ανησύχησε τον Άλισον.

Στο 20′ ο Τσάμπερλεϊν βρήκε τον Σαλάχ μέσα στην περιοχή, ο Αιγύπτιος προσπάθησε από δύσκολη θέση να νικήσει τον Φόστερ, με το σουτ που επιχείρησε να καταλήγει  στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Απίστευτη ευκαιρία για την Γουότφορντ στις καθυστερήσεις. Ο Ο Ντίνι έκλεψε την μπάλα, με τον παίκτη της Γουότφορντ να στέλνει αρχικά την μπάλα πάνω στον γκολκίπερ της Λίβερπουλ και στη συνέχεια πλάσαρε άουτ.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, η Γουότφορντ απείλησε και πάλι, όταν ο Σαρ έπειτα από ωραία πάσα του Περέιρα, πλάσαρε, αλλά ο Άλισον κατάφερε να αποκρούσει και να κρατήσει το μηδέν.

Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 54′ με τον Σαρ να νικάει με πλασέ τον Άλισον και να γράφει το 1-0 για τη Γουότφορντ!

Έξι λεπτά αργότερα ο Σαρ μετά από ασίστ του Ντίνι απέναντι από τον Άλισον και τον νίκησε για δεύτερη φορά, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 72΄αλλάξανε οι ρόλοι, ο Σαρ έγινε δημιουργός και ο Ντίνι ήταν ο παραλήπτης μια ωραίας ασίστ για το 3-0.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Σαρ πλάσαρε, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, με τον διαιτητή να δίνει στην συνέχεια οφσάιντ και τη φάση να μην μετράει.

Γουότφορντ: Φόστερ, Μασίνα, Κάθκαρτ, Καμπασέλε, Φεμένια, Καπουέ, Χιουτζ, Ντεουλοφέου(37΄ Περέιρα), Ντουκουρέ(89΄Τσαλόμπα), Σαρ(82΄Πουσέτο), Ντενέγ

Λίβερπουλ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Βαν Ντιζκ, Λόβρεν, Αλεξάντρ-Άρνολντ, Βαινάλντουμ(62΄ Λαλάνα), Φαμπίνιο, Τσαμπερλέιν(65΄ Οριγκί), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνιο(79΄ Μιναμίνο)