Εύκολα ο Παναθηναϊκός τον Κολοσσό(vid)

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Κολοσσού στη Ρόδου

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 95-82 τον Κολοσσό στη Ρόδο για την 16η αγωνιστική της Basket League και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1.

Οι πρωταθλητές δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου, έβγαλαν ενέργεια και αντίδραση μετά τις δύο ήττες στην ευρωλίγκα και πρόσθεσαν ακόμα μία νίκη την 12η φετινή.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε γιατί είχε εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα με τους παίκτες του Όντετ Κάτας να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση έχοντας 66% έξω από τη γραμμή των 6,75.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ο Ιωάννης Παπαπέτρου ο οποίος με την επιστροφή του στη δράση είχε 20 πόντους με 2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 κερδισμένα φάουλ. Πολύ καλός ήταν και ο Σέλβιν Μακ που άγγιξε το ντάμπλ-ντάμπλ(9 πόντοι, 3 ριμπάουντ και 9 τελικές πάσες

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού η δεύτερη περίοδος όταν οι πρωταθλητές Ελλάδας «έτρεξαν» ένα επιμέρους 34-14 βάζοντας τις βάσεις για την νίκη, καθώς από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα δεν απειλήθηκε καθόλου με τον Κάτας να βάζει στο παρκέ σχεδόν όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Από την άλλη πλευρά ο Κολοσσός έδειξε καλά δείγματα, δεν παράτησε την αναμέτρηση ακόμα και όταν ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά 20 πόντων και κατάφερε να περιορίσει την ήττα του σε αξιοπρεπή επίπεδα φορτώνοντας μάλιστα την άμυνα του Παναθηναϊκού με 85 πόντους.

Άρτις και Καντέρ είχαν από 20 πόντους και ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους με τους Άντριτς και Γκόινς να ακολουθούν με 10.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και χάρις στην ενέργεια τους αλλά και στα καλάθια του Καντέρ προηγήθηκαν στο 10λεπτο με 22-20.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και χάρις στην ευστοχία του έξω από τη γραμμή των 6,75 κατάφεραν να ανοίξουν τη ψαλίδα της διαφοράς και να πάνε στα αποδυτήρια με προίκα το +18(36-54).

Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας και τον Κολοσσό ‘όμως να μην παρατάει τα όπλα και να μειώνει όσο μπορούσε το σκορ(58-71 στο 30’).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε συντήρηση δυνάμεων, έλεγξε το ρυθμό και έφτασε μέχρι και το τελικό 95-82 και την νίκη.

Διαιτητές: Καρακατσούνης – Παναγιώτου – Αναστόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-54, 58-71, 82-95.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Ξανθόπουλος 6 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Άρτις 20 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ασίστ, 8 λάθη, 2 κλεψίματα), Άντριτς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκόινς 10 (1), Γουάτσον 8 (1), Λιάπης, Καντέρ 20 (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπιλλής, Ζάρας 4, Σπάισερ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μπρέι 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 12 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 20 (4/6 τρίποντα), Μπεντίλ 6 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 14 (3/5 τρίποντα, 4 λάθη), Μακ 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ 4, Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 12 (4/4 τρίποντα), Μήτογλου 4 (1/5 σουτ, 3 λάθη).