“Καθάρισε” τη Λαμία ο Ολυμπιακός και κοιτά Άρσεναλ

Νίκη από το πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό… και τώρα Άρσεναλ. Αγωνία για Μπα.

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός ο οποίος νίκησε 3-0 τη Λαμία στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και το «καθάρισαν» από νωρίς, καθώς ακολουθεί την Πέμπτη ο αγώνας κόντρα στην Άρσεναλ για το Γιουρόπα Λιγκ.

Όλα τα τέρματα των Πειραιωτών μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο, με τους Αρμίντο Μπρούμα στο 8’, Κώστα Φορτούνη στο 10’ και Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 33’.

Με ενοχλήσεις στη μέση αποχώρησε ο Ουσεϊνού Μπα.

Έτσι, μία «στροφή» πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός φτάνει τους 64 βαθμούς και τη Λαμία να μένει στους 19.

Μάλιστα, αυτή ήταν η 100ή νίκη του Πέδρο Μαρτίνς στον πάγκο του Ολυμπιακού σε όλες τις διοργανώσεις.

Το ματς

Με την «βασική» του ενδεκάδα παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Εμβιλά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Βαλμπουενά, Μπρούμα στα άκρα και ο Φορτούνης πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς, με σκοπό να το «καθαρίσει» από το πρώτο μέρος και το κατάφερε. Δημιούργησε φάσεις, πέτυχε τρία τέρματα, τελειώνοντας την υπόθεση νίκη. Στο δεύτερο μέρος, όπως ήταν φυσικό, το μυαλό ήταν πιο πολύ στο προσεχές ματς με την Άρσεναλ.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Λαλά μπήκε από δεξιά, έκανε μια δυνατή σέντρα-σουτ, με τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει με τις γροθιές. Στο επόμενο λεπτό, η Λαμία απάντησε, με ένα σουτ του Πίτι που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Σα. Και στο 4’ συνεργάστηκαν Φορτούνης, Ελ Αραμπί και Μπρούμα, ο τελευταίος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

Και στο 8’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Βαλμπουενά και Φορτούνης συνεργάστηκαν ωραία στο ύψος της περιοχής, ο Έλληνας άσος έστρωσε στον Μπρούμα, ο οποίος έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ από τη γραμμή της περιοχής κάνοντας το 1-0.

Δύο λεπτά μετά, στο 10’ ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Πίτι πήγε να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον Φορτούνη και κατευθύνθηκε προς το τέρμα. Ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε με τα πόδια πάνω στη γραμμή, η μπάλα πήγε στον Φορτούνη, που με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 14’ ο Βαλμπουενά σέντραρε από αριστερά μετά από κόρνερ, ο Μπουχαλάκης έκανε κεφαλιά που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ωστόσο στη συνέχεια ήρθαν τα δυσάρεστα, μιας και ο Ουσεϊνού Μπα αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αποχώρησε στο 18ο λεπτό. Στη θέση του πέρασε ο Τιάγκο Σίλβα, ο οποίος αγωνίστηκε στον άξονα, με τον Εμβιλά να γυρνάει στόπερ.

Στο 31’ ο Μπουχαλάκης έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Φορτούνη, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 33’, όταν ο Τιάγκο Σίλβα γέμισε προς τα αριστερά, ο Ρέαμπτσιουκ έβγαλε τη σέντρα και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε. Στο 55’ ο Βαλμπουενά δοκίμασε ένα σουτ, που ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

Παράλληλα, ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε αλλαγές προσώπων (Φορτούνης, Βαλμπουενά, Μπουχαλάκης) προκειμένου να τους ξεκουράσει ενόψει Άρσεναλ. Στο δεύτερο μέρος Τιάγκο Σίλβα και Ανδρούτσος έπαιξαν στον άξονα, Μασούρας, Μπρούμα στα άκρα και Χασάν, Ελ Αραμπί στην επίθεση σε ένα 4-4-2. Όταν ο Ελ Αραμπί έδωσε τη θέση του στον Ραντζέλοβιτς, το σχήμα έγινε ξανά 4-2-3-1, με τον Μασούρα δεκάρι και Ραντζέλοβιτς-Μπρούμα στα άκρα.

Στο 76’ ο Χασάν έκανε μπαλιά-τρύπα στον Ραντζέλοβιτς, που έπιασε σουτ αλλά έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα (18’ λ.τρ. Τιάγκο Σίλβα), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (56’ Μασούρας), Βαλμπουενά (56’ Ανδρούτσος), Μπρούμα, Φορτούνης (46’ Χασάν), Ελ Αραμπί (62’ Ραντζέλοβιτς)

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Μαντζρεκάρ, Βύντρα, Ασίγκμπα, Σαραμαντάς, Παλαβαντισβίλι, Μπιάρνασον (75’ Σταμούλης), Βασιλακάκης, Προβυδάκης (55’ Κωστίκα), Πίτι (63’ Μπουλούλης), Ρόμανιτς (46’ Χατζηστραβός)