Εύκολα στον ημιτελικό η Ολλανδία, με ανατροπή η Σουηδία

Ολοκληρώθηκε η προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών της Γαλλίας.

Στα σημερινά παιχνίδια, η Ολλανδία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πήρε την πρόκριση με 2-0 κόντρα στην Ιταλία.

Η Γερμανία, έπεσε θύμα έκπληξης από τη Σουηδία, με τις Σκανδιναβές να παίρνουν τη νίκη με 2-1.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στον ημιτελικό.

Ιταλία-Ολλανδία 0-2

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Ολλανδία νίκησε με 2-0 την Ιταλία στη Βαλενσιέν και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στο 70ο λεπτό, η Μιεντέμα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά έκανε το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Φαν ντερ Γραχτ, ξανά με κεφαλιά ύστερα από φάουλ, από τα δεξιά αυτή τη φορά, έκανε το 2-0.

Ιταλία (Μπερτολίνι): Τζιουλιάνι, Μπεργκαμάσι (75’ Σεντουρίνι), Γκάμα, Γκάλι, Λινάρι, Γκουανί, Μπονανσέα (55’ Σαμπατίνο), Μπαρτόλι (46’ Μποατίν), Τζιατσίντι, Τσερνόια, Τζιουλιάνο

Ολλανδία (Βίγκμαν): Φαν Βέντερνταλ, Φαν Λούντερεν, Φαν ντε Γκραχτ (87’ Ροορντ), Φαν Ντόνγκεν, Φαν ντε Σάντεν (56’ Μπέρενστεϊν), Σπίτσε, Μιεντέμα (87’ Ντέκερ), Φαν ντε Ντονκ, Μάρτενς, Γκρένεν, Μπλουντγουορθ

Γερμανία-Σουηδία 1-2

Η Σουηδία νίκησε ύστερα από ανατροπή τη Γερμανία με 2-1 στη Ρεν και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Γερμανία προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με 1-0 με το εκπληκτικό γυριστό σουτ της Μάγκουλ.

Η Σουηδία στο 22’ ισοφάρισε με το τέρμα της Γιάκομπσον, ύστερα από ωραία ατομική της ενέργεια.

Και στο 48’ πέτυχε την ανατροπή με την Μπλακστένιους που πλάσαρε ύστερα από ασταθή απόκρουση της γερμανίδας τερματοφύλακα.

Στα τελευταία λεπτά η Γερμανία πίεσε ιδιαίτερα προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Έτσι, η Σουηδία πήρε την πρόκριση για 4η φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά.

Γερμανία (Βος-Τέκλεμπουργκ): Σουλτ, Σίμον ( 43’ Μάιερ), Χέγκερινγκ, Σέλερ (69’ Όμπερντορφ), Χουτ, Ποπ, Ντέμπριτζ, Γκβιν, Ντάλμαν (46’ Μάροζαν), Μαγκούλ, Ντόρσουν

Σουηδία (Γκέραρντσον): Λίνταλ, Σέμπραντ, Γκλας, Φϊσερ (66’ Ίλεστεντ), Έρικσον, Ασλάνι, Γιάκομπσον, Μπλακστένιους, Σέγκερ, Ρόλφο (90’+5 Χέρτιγκ), Ρούμπενσον (86’ Μπιορν)