“Κουλούρια” στο Καμερούν- Γκάνα

Χωρίς γκολ (0-0) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Γκάνα και Καμερούν, για τη δεύτερη αγωνιστική στον έκτο όμιλο του Κόπα Άφρικα.

Το Καμερούν, που είναι και φαβορί του ομίλου, με νίκη “κλειδωνε” την πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης, όμως με την ισοπαλία εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση με 4 βαθμούς (μια νίκη μια ισοπαλία) και να έχει τον πρώτο λόγο.

Η Γκάνα πήρε τη δεύτερη ισοπαλία μετά το 2-2 με το Μπενίν και πλέον οδηγείται σε “τελικό” την τελευταία αγωνιστική με τη Γουινέα,

Το ματς ήταν ισορροπημένο, όπως αποκαλύπτει άλλωστε και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Γκάνα είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά απ την εστία του Οφόρι.

Δύο από αυτές στα πρώτα 15 λεπτά θα μπορούσαν να καταλήξουν στα δίχτυα, όμως ο Κασίμ και ο Ατσού ήταν άστοχοι.

Μετά το πρώτο τέταρτο, το Καμερούν πήρε την πρωτοβουλία και έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο ημίωρο για να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, οι τυπικά φιλοξενούμενοι δημιούργησαν περισσότερες φάσεις, όμως ήταν πολύ άστοχοι. Χαρακτηριστικά, από τις 15 τελικές προσπάθειες, μόλις μία βρήκε στόχο κι αυτή αποκρουστηκε εύκολα από τον Ονάνα.

Κάπως έτσι παρέμεινε το 0-0 μέχρι το τέλος.

Καμερούν (Ζέεντορφ): Μπασογκόγκ, Φάι, Κάνα- Μπιγίκ, Μάντζεκ, Ενγκατζουί, Ενζί, Ονάνα, Ογιόνγκο, Φρανκ (82′ Μαλόνγκ), Εκαμπί (74′ Μπαχόκεν), Μπονγκ (74′ Τσούπο-Μότινγκ)

Γκάνα (Απιά): Αγιού, Ραχμάν, Κασίμ, Μενσά, Οφόρι, Τόμας, Ουακάσο, Γιαντόμ, Ατσού (15′ Οουσού), Ασαμόα (78′ Γκιάν),  Αγιού (87′ Κουαμπένα)