Εύκολο βράδυ για την Άρσεναλ κόντρα στη Νιουκάστλ

Τέταρτη νίκη στους τελευταίους πέντε αγώνες για τους «κανονιέρηδες».

Η Άρσεναλ φιλοξένησε τη Νιουκάστλ στο “Emirates Stadium” του Βορείου Λονδίνου, στο παιχνίδι που «έκλεισε» την 19η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ επικρατώντας με 3-0.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις με την κορυφαία να έρχεται στο 15’, όταν Ντάρλοου απέκρουσε το σουτ του Μπουκαγιό Σακά, με τον Ομπαμεγιάνγκ να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία, παίρνοντας το «ριμπάουντ» στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το «στείρο» 0-0.

Η Άρσεναλ εμφανίστηκε πολύ καλύτερη στην επανάληψη, με τον Ομπαμεγιάνγκ να ανοίγει το σκορ στο 50’ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. 10 λεπτά αργότερα, μετά από ωραία ενέργεια του Σμιθ – Ρόου, ο Μπουκαγιό Σακά έδωσε διαφορά ασφαλείας στους  «κανονιέρηδες» κάνοντας το 2-0 και τον Ομπαμεγιάνγκ στο 77’ να κρίνει οριστικά το παιχνίδι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Έτσι, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πέτυχε την τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε ματς, επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή περίοδο φόρμας που διανύει. Από την άλλη, για τις «καρακάξες» αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα τους και τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο – Σοάρες, Χόλντινγκ, Νταβίντ Λουίζ, Τίρνι – Τόμας Παρτέι (67’ Ελνένι), Τσάκα – Ομπαμεγιάνγκ (79’ Γουίλιαν), Σμίθ-Ρόου (82’ Μαρτινέλι), Σακά – Λακαζέτ

Νιόυκαστλ (Στιβ Μπρους): Ντάρλοου – Λιούις, Κλάρκ, Λασέλς, Κράφτ – Ζοέλιντον, Σέλβεϊ, Λόνγκσταφ (78’ Χέντρικ), Αλμιρόν (87’ Άντερσον) – Κάρολ (69’ Μέρφι), Γουίλσον

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 16 Ιανουαρίου

Γουλβς – Γουέστ Μπρομ 2-3 (38′ Σίλβα, 43′ Μπολί / 8′ πεν. 56′ πεν. Περέιρα, 52′ Ατζάγι)

Λιντς – Μπράιτον 0-1 (17′ Μοπέ)

Γουέστ Χαμ – Μπέρνλι 1-0 (9′ Αντόνιο)

Φούλαμ – Τσέλσι 0-1 (78′ Μάουντ)

Λέστερ – Σαουθάμπτον 2-0 (37′ Μάντισον, 90+5′ Μπαρνς)

Κυριακή 17 Ιανουαρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 1-3 (59′ ΜακΓκόλντρικ / 5′ Οριέ, 40′ Κέιν, 62′ Εντομπελέ

Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι – Κρίσταλ Πάλας 4-0 (26′, 68′ Στόουνς, 56′ Γκιουντογκάν, 88′ Στέρλινγκ)