Κάλιαρι-Μίλαν: Καθάρισε με “Ίμπρα” και πάλι μόνη στο ρετιρέ η Μίλαν

Με τον Ιμπραΐμοβιτς να σκοράρει δύο φορές, η Μίλαν πήρε ακόμη μια νίκη και συνεχίζει να οδηγεί μόνη την κούρσα της Serie A

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 18η αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν με σκορ 0-2 έφυγε νικήτρια από την Σαρδηνία, απέναντι στην Κάλιαρι. Πρωταγωνιστης για τους ροσονέρι ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, που σκόραρε δύο τέρματα και έφτασε τα 14 τη φετινή σεζόν, ανεβαίνοντας στην δεύτερη θέση πίσω από τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Μίλαν του Πιόλι συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην Ιταλία, φτάνοντας τους 43 βαθμούς, στο +3 από την συμπολίτισσα Ίντερ. Η Κάλιαρι από την άλλη, παρέμεινε στην 17η θέση, στο +1 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Να σημειωθεί ότι οι Μιλανέζοι έφτασαν και σε δύο ρεκόρ. Αυτό ήταν το 16ο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα εκτός έδρας στο πρωτάθλημα, επίτευγμα που σημείωσε επίσης από το Σεπτέμβριο του 2003 έως και τον Απρίλιο του 2004. Ακόμη οι ροσονέρι βρήκαν τέρμα για 19ο συνεχόμενο αγώνα, φτάνοντας το απόλυτο ρεκόρ της ιστορίας τους από τον Μάρτιο του 1992 έως και τον Απρίλιο του 1993.

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, με λιγοστές καλές στιγμές, η Μίλαν κατάφερε να βρει γρήγορα γκολ. Η Κάλιαρι προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο χωρίς τύχη.

Στο βασικό σχήμα ο Μπάμπης Λυκογιάννης, για την ομάδα της Κάλιαρι. Ο Έλληνας διεθνής μπακ ήταν και αυτός που ανέτρεψε τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο 5ο λεπτό, δίνοντας την δυνατότητα στον Σουηδό να σκοράρει για το 0-1 από τα έντεκα βήματα (7′).

Στο 36′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-2, αλλά το σουτ του Καλάμπρια με το αριστερό, μέσα από την περιοχή, σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν καθάρισε νωρίς το παιχνίδι, με νέο γρήγορο γκολ. Στην συνέχεια η αποβολή του Σαλεμάκερς στο 74′ έδωσε ώθηση στην Κάλιαρι, που πίεσε για ένα γκολ, αλλά βρήκε σε εξαιρετική φόρμα τον Ντοναρούμα.

Στο 52′ ο Καλάμπρια με υπέροχο γέμισμα, βρήκε τον Σουηδό επιθετικό, που έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας και με σουτ εντός της περιοχής έγραψε το 0-2.

Η Κάλιαρι έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπει και πάλι στο παιχνίδι στο 63′. Ο Ζοάο Πέδρο βρήκε υπέροχα τον Σιμεόνε που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Ντοναρούμα τον σταμάτησε με το στήθος.

Ο Ιταλός γκολκίπερ σταμάτησε και την κεφαλιά του Τσέρι, από την μικρή περιοχή, ύστερα από σέντρα του Ναϊνγκολάν στο 83′. Στο 85′ ο Λυκογιάννης εκτέλεσε ένα φαουλ από τα δεξιά, ο Τσεπιτέλι έπιασε μια ανάποδη κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Το 0-2 παρέμεινε έτσι έως το τέλος.

Κάλιαρι: Κράνιο, Τζάπα, Τσεπιτέλι, Γκοντίν, Μπάμπης Λυκογιάνης, Ναϊνγκολάν, Μάριν, Ντάνκαν, Πέδρο, Περέιρο, Σιμεόνε.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Κιάερ, Ρομανιόλι, Νταλότ, Τονάλι, Κεσί, Καστιγέχο, Ντίαθ, Χάουγκε, Ιμπραχίμοβιτς

Πρόγραμμα και αποτελέσματα 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 15 Ιανουαρίου

Λάτσιο – Ρόμα 3-0 (14′ Ιμόμπιλε, 23′, 67′ Λουίς Αλμπέρτο)

Σάββατο 16 Ιανουαρίου

Μπολόνια – Βερόνα 1-0 (19′ πεν. Ορσολίνι)

Τορίνο – Σπέτσια 0-0

Σαμπντόρια – Ουντινέζε 2-1 (67′ πεν. Καντρέβα, 81′ Τορεγκρόσα / 55′ Ντε Πολ)

Κυριακή 17 Ιανουαρίου

Νάπολι – Φιορεντίνα 6-0 (5′, 72′ πεν. Ινσίνιε, 36′ Ντέμε, 38′ Λοσάνο, 45′ Ζιελίνσκι, 89′ Πολιτάνο)

Κροτόνε – Μπενεβέντο 4-1 (5′ αυτ. Γκλικ, 29′, 59′ Σίμι, 65′ Βούλιτς / 82′ Φάλκε)

Σασουόλο – Πάρμα 1-1 (90+5′ Ντζούρισιτς / 37′ Κούκα)

Αταλάντα – Τζένοα 0-0

Ίντερ – Γιουβέντους 2-0 (12′ Βιντάλ, 52′ Μπαρέλα)