FA Cup: Ανατροπή και πρόκριση για την Σίτι, αποκλείστηκε η Αρσεναλ

Εκεί που η Μάντσεστερ Σίτι ανέτρεψε την εις βάρος της ήττα και προκρίθηκε στους “16” του FA Cup, η Σαουθάμπτον απέκλεισε την Άρσεναλ

Ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ η Μάντσεστερ Σίτι με 3-1 κόντρα στην Τσέλτεναμ και συνεχίζει στην φάση των «16» του κυπέλλου Αγγλίας.

Η Τσέλτεναμ, ομάδα τέταρτης κατηγορίας, άνοιξε το σκορ μισή ώρα πριν από το φινάλε, με κοντινό πλασέ του Άλφι Μέι από φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση πλαγίου άουτ. Με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά του Φοντέν και του Ζεσούς και τρίτο στις καθυστερήσεις από τον Τόρες, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας πήρε η Σαουθάμπτον με την επικράτηση της με 1-0 επί της Άρσεναλ, η οποία ήρθε μετά από αυτογκόλ του Γκάμπριελ στο 24′. Στη φάση των «32» του κυπέλλου Αγγλίας, και πήρε το «ειστήριο» για την 5η φάση του FA Cup, όπου θ’ αντιμετωπίσει τη Γουλβς.

H Γουέστ Χαμ επικράτησε με 4-0 της Ντονκάστερ, όπως επίσης και οι Μπράιτον και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ προκρίθηκαν σε βάρος των Μπλάκπουλ και Πλίμουθ, ενώ η Σουόνσι διέλυσε με σκορ 5-1 τη Νότιγχαμ Φόρεστ.