Η δυναμική Βέρντερ ”έλιωσε” την Χέρτα Βερολίνου

Με “τεσσάρα” κόντρα στη Χέρτα, απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη η Βέρντερ Βρέμης

Η Βέρντερ Βρέμης πήρε τη νίκη μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο Βερολίνου με το βαρύ 1-4 κόντρα στη Χέρτα, για την 18η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μια καλή εικόνα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο η άστοχη εκτέλεση πέναλτι της Χέρτα που θα μπορούσε να φέρει την ισοφάριση νωρίς, έπαιξε το ρόλο της αρκετά. Εκτός της αστοχίας του Κούνια, η Χέρτα είχε 18 ευκαιρίες εκ των οποίων οι 10 ήταν στο στόχο. Τόσο οι συγκυρίες, όσο και η πολύ καλή εμφάνιση του Παβλένκα, έφεραν αυτό το πλασματικό σκορ.\

Η Χέρτα Βερολίνου έπειτα από αυτή την αναμέτρηση, παρέμεινε στην 14η θέση με 17 βαθμούς ενώ η Βέρντερ Βρέμης σκαρφάλωσε στην 12η θέση του πίνακα έχοντας 21 βαθμούς.

Η Βέρντερ Βρέμης πάταγε από την αρχή καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξε το σκορ μόλις στο 10′ λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, ο Μίτελσαντ έκανε ένα αντικανονικό μαρκάρισμα εντός της μεγάλης περιοχής δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους να σκοράρουν από το σημείο του πέναλτι. Αυτή την ευκαιρία αξιοποίησε ο Ζέλκε ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 0-1.

Δέκα λεπτά μετά η Χέρτα είχε την δική της ευκαιρία από την άσπρη βούλα. Ο Κούνια εκτέλεσε το πέναλτι όμως ο Παβλένκα έκανε μια καταπληκτική απόκρουση κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Στο 29′ λεπτό οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Μπίτενκουρτ εκτέλεσε ένα κόρνερ σημαδεύοντας τον Τοπράκ, ο οποίος με ωραία κεφαλιά έκανε το 0-2.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Χέρτα μείωσε σε 1-2. Ο Πέκαρικ έκανε μια ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Κόρδοβα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο πλεχτό μειώνοντας την διαφορά των τερμάτων.

Δώδεκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Βέρντερ Βρέμης πέτυχε και τρίτο γκολ. Η σέντρα του Έγκστεϊν στην περιοχή των γηπεδούχων ήταν φαρμακερή, και ο Μπίτενκουρτ την εκμεταλλεύτηκε άψογα κάνοντας το 1-3.

Το τελικό 1-4 πέτυχε ο Σάρτζεντ στο 77 λεπτό. Ο 20χρονος φορ της Βέρντερ πήρε την μπάλα και έπειτα από καλή προσωπική ενέργεια, εκτέλεσε υποδειγματικά τον Σβόλο στην δεξιά του γωνία διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Κίτρινες: 9′ Μίτελσαντ, 12′ Ζέλκε, 21′ Εμπόμ, 27′ Κόρδοβα, 86′ Μπίτενκουρτ

Σκόρερ: 10′ Ζέλκε, 29′ Τοπράκ, 45+2′ Κόρδοβα, 57′ Μπίτενκουρτ, 77′ Σάρτζεντ

Χέρτα Βερολίνου (Λαμπάντια): Σβόλο, Πέκαρικ (64′ Πιάτεκ), Σταρκ, Αλντερέτε, Νετζ, Γκεντουζί, Τουσάρ (64′ Ρένταν), Μίτελσαντ (46′ Λέκι), Νταρίντα, Κόρδοβα, Κούνια

Βέρντερ Βρέμης (Κόφελντ): Παβλένκα, Φρίντλ, Τοπράκ (51′ Μοϊσάντερ), Βέλκοβιτς, Σελασιέ, Μπίτενκουρτ, Έγκστεϊν, Εμπόμ (51′ Ρασίκα), Αγκού, Ζέλκε (32′ Σάρτζεντ), Σμιντ (85′ Οσάκο)