FA Cup: Εύκολη πρόκριση με τριάρα για την Τσέλσι, με “άγχος” στους “16” η Νότιγχαμ Φόρεστ

Εντυπωσιακή εμφάνιση για την Τσέλσι, πρόκριση στα πέναλτι για τη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Για την επαναληπτική φάση των “32” του FA Cup, η Τσέλσι επικράτησε με υπέροχη εμφάνιση της Άστον Βίλα, ενώ η Νότιγχαμ Φόρεστ αγχώθηκε αλλά τελικά απέκλεισε την Μπρίστολ Σίτι.

Εύκολη πρόκριση πανηγύρισε η Τσέλσι κόντρα στην Άστον Βίλα (1-3), με τους “μπλε” να κάνουν μια εξαιρετική εμφάνιση στο “Βίλα Παρκ”. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, ήταν σαφώς ανώτερη, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και παίρνοντας το προβάδισμα στο 11ο λεπτό από το γκολ του Κόνορ Γκάλαχερ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Νικολάς Τζάκσον διπλασίασε τα τέρματα της Τσέλσι, ενώ με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Ένσο Φερνάντες έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα”. Οι “χωριάτες” το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Μούσα Ντιαμπί.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ “ζορίστηκε” αλλά τελικά πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση απέναντι στην Μπρίστολ Σίτι στη διαδικασία των πέναλτι 5-3 (1-1 κ.δ). Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Οριγκί βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά εντός του 2024 και έδωσε “αέρα” στους κόκκινους. Η Μπρίστολ Σίτι ισοφάρισε άμεσα με την προσπάθεια του Νάιτ και η ισορροπία παρέμεινε μέχρι και το τέλος της παράτασης. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι και η Νότιγχαμ απέκλεισε τη σκληροτράχηλη αντίπαλό της.