FA Cup: Έσπασε η κατάρα για τη Σίτι, σε επαναληπτικό Τσέλσι και Άστον Βίλα

Προκρίθηκε η Μάντσεστερ Σίτι, ισόπαλες Τσέλσι και Άστον Βίλα.

Στους “32” του  FA Cup, η Μάντσεστερ Σίτι προκρίθηκε επί της Τότεναμ, ενώ σε δεύτερο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση για τις Τσέλσι και Άστον Βίλα.

Η Μάντσεστερ Σίτι στις καθυστερήσεις κατάφερε να σκοράρει και να πάρει το εισιτήριο για τον 5ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας κόντρα στην Τότεναμ (0-1). Οι “πολίτες”, “είδαν” στο 5′ το γκολ του Μπόμπ να ακυρώνεται και παρότι είχαν πολλές ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Αυτό συνέβη μέχρι το 88ο λεπτό, όταν ο Άκε από κοντά πέτυχε το πολυπόθητο γκολ. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Σίτι στο γήπεδο της Τότεναμ μετά από πέντε αναμετρήσεις.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το παιχίδι της Τσέλσι με την Άστον Βίλα (0-0) και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε επαναληπτικό. Οι “μπλε” είχαν την υπεροχή, αλλά στο 12ο λεπτό είδαν την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα τους. Ωστόσο, το γκολ δεν μέτρησε ποτέ για τους “χωριάτες”, αφού στο σουτ του Μούσα Ντιαμπί, η μπάλα είχε χτυπήσει στο χέρι του Ντάγκλας Λουίζ.

“Άσφαιρες” έμειναν,  οι Μπρίστολ Σίτι και Νότιγχαμ Φόρεστ (0-0), ενώ οι Σέφιλντ Γουένστνεϊ και Κόβεντρι πέτυχαν από ένα γκολ (1-1) και θα λύσουν τις “διαφορές” τους στο δεύτερο ματς.