Australian Open: Νικήτρια για 2η σερί χρονιά η Σαμπαλένκα

Υπερασπίστηκε τον τίτλο της στο Australian Open η Αρίνα Σαμπαλένκα

Η Αρίνα Σαμπαλένκα επιβλήθηκε με 2-0 σετ (6-3, 6-2) της Κινγουεν Ζενγκ στον τελικό του Australian Open.

Η Σαμπαλένκα αναδείχθηκε για 2η συνεχόμενη χρονιά πρωταθλήτρια και υπερασπίστηκε τον τίτλο της στην Αυστραλία, χωρίς να χάσει σετ στο τουρνουά. Από την άλλη, η Κινέζα τενίστρια έπαιξε για πρώτη φορά σε τελικό Grand Slam.

Στο πρώτο σετ, η Λευκορωσίδα τενίστρια «έσπασε» νωρίς το σερβίς της 21χρονης Κινέζας και προηγήθηκε με 3-0, για να διατηρήσει στη συνέχεια το σερβίς της και μετά από μόλις 34 λεπτά να κλείσει το σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ, η Ζενγκ (Νο 15 στον κόσμο), η οποία άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις συνολικά στο τουρνουά, προσπάθησε ν’ αντιδράσει και κατά διαστήματα δυσκόλεψε την Σαμπαλένκα, όμως η διαφορά ποιότητας κι εμπειρίας ήταν καθοριστική. Με δύο breaks στο πρώτο και στο πέμπτο game, η Σαμπαλένκα προηγήθηκε 4-1 και πήρε το σετ και την νίκη με 6-2, μετά από 43 λεπτά αγώνα.