FA Cup: Κυπελλούχος Σκωτίας η Ρέιντζερς

Στην παράταση η Ρέιντζερς υπέταξε τη Σέλτικ και κατέκτησε το κύπελλο Σκωτίας.

Η Ρέιντζερς επικράτησε με 1-2 της Σέλτικ στον τελικό κυπέλλου Σκωτίας, με αυτογκόλ του Στάρφιλντ στο 115ο λεπτό.

Η Ρέιντζερς με την κατάκτηση αυτή έφτασε τις 34, με τηνΣέλτικ να βρίσκεται στην πρώτη θέση με 40 κατακτήσεις.

Οι “Κέλτες” πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Τέιλορ στο 64ο λεπτό. Ο ΜακΓκρέγκορ βρήκε τον Τέιλορ έξω από την περιοχή, αυτός έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Φαν Μπρόνκχορστ βρήκε την ισοφάριση με τον Άρφιλντ στο 78ο λεπτό. Ο Ρουφ πάσαρε στον Άρφιλντ, ο μέσος της Ρέιντζερς έκανε ένα εξαιρετικό τελείωμα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Οι “Προτεστάντες” βρήκαν το τέρμα της νίκης με το αυτογκόλ του Στάρφιλντ στο 114ο λεπτό. Ο Ταβερνιέ γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Στάρφιλντ της Σέλτικ προσπάθησε να διώξει, αλλά έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του και έδωσε τον τίτλο στη Ρέιντζερς.

Σκόρερ: 64′ Τέιλορ – 78′ Άρφιλντ, 114′ Στάρφιλντ(αυτ)

Κάρτες: 40′ ΜακΓκρέγκορ, 120′ Ράλστον – 36′ Αρίμπο, 45′ Τζακ, 49′ Ρουφ, 72′ Γκόλντσον, 117′ Μπάσεϊ

Σέλτικ (Ποστέκογλου): Χαρτ, Γιουράνοβιτς, Κάρτερ-Βίκερς, Στάρφιλντ, Τέιλορ, Ρόγκιτς, ΜακΓκρέγκορ, Χατάτε, Αμπάντα, Μαέντα, Ζότα

Ρέιντζερς (Φαν Μπρόνκχοστ): ΜακΛάφιν, Μπάρισιτς, Μπάσεϊ, Γκόλντσον, Ταβερνιέ, Λούντστραμ, Τζακ, Κεντ, Αρίμπο, Ράμσεϊ, Ρουφ