Premier League: Σφραγίζει την παραμονή η Νιούκαστλ

Δικαίωμα στο όνειρο της παραμονής έχει Μπέρνλι, σφράγισε την θέση της στα σαλόνια η Νιούκαστλ.

Για την 33η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Νιούκαστλ πήρε την νίκη με 2-1 επί της Λέστερ. Γουέστ Χαμ και Μπέρνλι έμειναν στο 1-1.

Η Μπέρνλι μπήκε αποφασισμένη στο γήπεδο και προηγήθηκε στο 33’ με τον Βέγκχορστ. Μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο γκολ, αλλά ο Κορνέ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στην επανάληψη η Γουέστ Χαμ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και ισοφάρισε στο 77′ με τον Σούτσεκ, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για ευρωπαϊκή «έξοδο» τη νέα σεζόν.

Μεγάλη νίκη  που ουσιαστικά της εξασφαλίζει την παραμονή της στην κατηγορία, πέτυχε η Νιούκαστλ επί της Λέστερ με 2-1 στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λούκμαν (19′), αλλά οι «ανθρακωρύχοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 30’ με τον Μπρούνο Γκιμαράες, ο οποίος πέτυχε και το νικητήριο γκολ της ομάδας του στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.